Davis Cup: Češi nestačili ani na Francouze, rozhodla závěrečná čtyřhra

Český daviscupový tým zakončil své působení v letošním Davis Cupu prohrou 1:2 s Francií. Jakub Menšík v úvodním klání udolal Arthura Rinderknecha a poslal svůj tým do vedení, o vyrovnání se postaral Arthur Fils v klání s Jiřím Lehečkou. Rozhodující debl si podmanila dvojice Pierre-Hugues Herbert, Arthur Rinderknech, která přehrála český pár Adam Pavlásek, Jakub Menšík.

Český daviscupový tým prohrál ve Valencii i poslední skupinový zápas. V rozhodující čtyřhře nestačili Jakub Menšík s Adamem Pavláskem na dvojici Pierre-Hugues Herbert, Arthur Rinderknech, a to po setech 6:7(4) a 5:7. Češi tak celkově podlehli Francii 1:2 na zápasy.

„Kluci tam nechali všechno, co mohli. Bylo to na nich, jak k tomu přistoupí, já jsem byl přesvědčený o tom, že tam nechají všechno a budou chtít vyhrát ten poslední zápas, ale bohužel se to nepovedlo. Dneska to byl zápas s vyrovnanou Francií, zápasy byly vyrovnaný. Nechali tam vše, co mohli a já jim za to můžu poděkovat,“ uvedl kapitán Navrátil.

Lehečka sérii nerozhodl
Po vítězství Jakuba Menšíka se na dvorec ve Valencii vydal po horečkách vyléčený Jiří Lehečka, jenž nastoupil proti Arthurovi Filsovi. V duelu jedniček se ale českému tenistovi nepovedlo využít vedení 1:0 na sety a po 141 minutách boje prohrál 7:6(5), 5:7 a 4:6.

Lehečku mohou hodně mrzet zejména tři nevyužité brejkboly v šestém gemu druhého setu a poté také dva brejkboly ve druhé hře třetí sady. Od té chvíle začal český tenista tahat za kratší konec. Byť se mu povedlo v rozhodující sadě stáhnout ztrátu z 1:3 na 3:3, tak na další ztrátu podání ze sedmého gemu už odpověď nenašel.

Menšík otevřel duel vítězstvím
Po šesti prohraných dílčích zápasech se Jakubovi Menšíkovi povedlo získat první bod na konto svého týmu, když v duelu dvojek porazil Arthura Rinderknecha po dvou hodinách a čtyřech minutách 2:6, 6:3, 7:5.

Po prvním setu, ve kterém se český tenista herně hledal, se Menšíkovi povedlo začít výborně servírovat a soupeři ve druhém dějství nenabídl ani jeden brejkbol. Třetí set si vynutil brejkem ve čtvrté hře a posléze úspěšným dopodáváním.

V rozhodující sadě si oba hráči svědomitě drželi podání. Rinderknech měl v desátém gemu na returnu dva mečboly, které ale Menšík odvrátil, načež soupeři prorazil servis a ve dvanáctém gemu zápas zakončil.

Skupina B (Valencie): Česko – Francie 1:2
Jakub Menšík (67.) – Arthur Rinderknech (58.) 2:6, 6:3, 7:5
Jiří Lehečka (37.) – Arthur Fils (25.) 7:6(5), 5:7, 4:6
Menšík, Pavlásek – Herbert, Rinderknech 6:7(4), 5:7

Skupina A (Boloňa): Belgie – Brazílie 1:2
Raphael Collignon (194.) – Joao Fonseca (158.) 3:6, 7:6(2), 3:6
Zizou Bergs (72.) – Thiago Monteiro (76.) 6:4, 6:7(5), 5:7
Gille, Vliegen – Matos, Meligeni Alves 6:3, 3:6, 6:4