Další kariérní milník. Kopřiva se kvalifikoval v Madridu, vyhrál opět ve třech setech
Vít Kopřiva (95.) si zahraje poprvé v kariéře hlavní soutěž na antukovém Masters v Madridu. Sedmadvacetiletý Čech udolal ve finálovém kole kvalifikace Francouze Valentina Royera (118.) po dvou a půl hodině boje 1:6, 6:3 a 7:6(3). Navázal tak na svou třísetovou výhru z prvního kvalifikačního kola proti Argentinci Románovi Andrésovi Burruchagovi (142.).

Pomalu se stává pravidlem, že Vít Kopřiva neschází mezi širší světovou elitou. Český tenista prožívá nejlepší období své kariéry, které už vyšperkoval průnikem do elitní stovky žebříčku ATP. Letos jeden challenger ovládl (Neapol) a na dalším si zahrál finále (Nonthaburi), nedávno postoupil do čtvrtfinále akce ATP v Marrákeši.
Aktuálně 95. hráč žebříčku naskočil tento týden do dvoukolové kvalifikace na madridské tisícovce. Loni tam skončil už po prvním zápase, letos je to ale úplně jiný příběh. Kopřivu tak nemine hlavní soutěž dalšího významného turnaje.
Rodák z Bílovce se ovšem na účast mezi tenisovou smetánkou v Madridu pořádně nadřel. Argentinského protivníka Romána Andrése Burruchagu udolal v prvním kole kvalifikace po bezmála třech hodinách 7:5, 5:7 a 6:4.
O den později naskočil do finálového kola kvalifikace, kde změřil síly s vítězem dvou letošních challengerů Valentinem Royerem. Francouzský tenista vletěl do utkání jako uragán a první set ovládl díky brejkům ze druhé a čtvrté hry za necelou půlhodinu. Kopřiva pouze v závěru za stavu 0:5 odvrátil hrozbu kanára.
Mnohem lépe se vedlo českému tenistovi ve druhém dějství, kdy odskočil do vedení 4:2. V následujícím gemu odvrátil tři brejkboly soupeře a brzy nato sadu při svém podání uzavřel. Povzbuzen tímto úspěchem si vypracoval v rozhodujícím dějství náskok 5:2 se dvěma brejky.
Třiadvacetiletý Royer se ale nevzdal a otočil na skóre 6:5 bez brejku. Kopřiva včas zabral, udržel si podání, a tak musel o osudu napínavého mače rozhodnout až tiebreak. V něm si zkušený Čech připsal od stavu 0:1 šest získaných míčů v řadě. Posléze využil krásným bekhendem po lajně svůj třetí mečbol.
Kopřiva si tak zahraje podruhé v kariéře hlavní soutěž na podniku kategorie ATP Masters 1000. Při své premiéře loni v Miami nestačil v prvním kole na Australana Christophera O'Connella.
Mutua Madrid Open (muži, ESP, 8 055 385 EUR, antuka)
Finále kvalifikace
VÍT KOPŘIVA (95.) – Valentin Royer (FRA, 118.) 1:6, 6:3, 7:6(3)