Menšík odvrátil dva mečboly! Ve třetím kole US Open jsou i Macháč a Muchová

Čtvrtek byl na US Open ve znamení zápasů druhého kola dvouher. Tomáš Macháč vyřadil ve třech setech domácího Sebastiana Kordu. Karolína Plíšková skrečovala zápas s Italkou Jasmine Paoliniovou už v prvním gemu. Marie Bouzková podlehla po velkém boji Rusce Ljudmile Samsonovové. Jakub Menšík zvládl pětisetový souboj s Australanem Tristanem Schoolkatem. Karolína Muchová přehrála na centrálním dvorci Arthura Ashe dvojnásobnou turnajovou šampionku Naomi Ósakaovou z Japonska. V deblových disciplínách se dařilo Anně Siskové, Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Muchová si poradila s Ósakaovou
Karolína Muchová (52.) si připsala ve druhém kole US Open velmi cenné vítězství. Loňská semifinalistka turnaje porazila na centrálním dvorci Arthura Ashe čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Ósakaovou (88.) po hodině a půl 6:3 a 7:6(5).

Zkraje utkání byla o něco lepší Ósakaová, Muchová ale odvrátila brejkbol ve čtvrté hře a sadu uzavřela ziskem čtyř gemů v řadě. Ve druhém dějství se hvězdná Japonka probojovala ke třem setbolům za stavu 5:4 a 40-0 při svém podání, šance ale nevyužila. V napínavém tiebreaku uspěla Muchová, přičemž Ósakaová zkazila při mečbolu jednoduchý forhend.

„Byl to velmi těžký zápas. Jsem ráda, že se mi povedlo vyhrát ve dvou setech. Atmosféra byla elektrizující. Myslím, že bylo snad i plno. Je to show, je tam velký ruch,“ komentovala duel na centrkurtu Muchová.

Ve třetím kole ji čeká Ruska Anastasija Potapovová (38.).

Menšík odvrátil dva mečboly!
Dlouhé čtyři hodiny a 14 minut dřel Jakub Menšík (65.) o postup do třetího kola US Open. A povedlo se! Český teenager udolal v napínavém druhém kole Australana Tristana Schoolkateho (193.) po setech 6:7(4), 2:6, 6:2, 7:6(5) a 7:6(3).

Menšík odvrátil v desátém gemu čtvrtého setu dva mečboly při svém podání. V rozhodujícím dějství rychle vymazal manko 1:2 s brejkem a posléze dominoval v zápasovém supertiebreaku. Může se tak těšit na další kolo, kde vyzve Portugalce Nuna Borgese (34.).

„Byla to zatím asi moje největší tenisová výzva,“ přiznal šťastný Menšík. „Těší mě, že jsem to po dvou nevydařených setech zvládl, že jsem sebral všechny síly. V průběhu dalších tří setů jsem se snažil jenom hrát, věřil jsem až do konce.“

Macháč prolétl do třetího kola
Tomáš Macháč (39.) zvládl na US Open druhé kolo dvouhry. Na stadionu Louise Armstronga porazil domácího Sebastiana Kordu (16.), a to za dvě hodiny a pět minut po setech 6:4, 6:2 a 6:4.

Korda si vypracoval v prvním i třetím setu výhodu brejku, vedení ale ani jednou nedotáhl do vítězného konce. Nutno dodat, že floridský rodák v zápase bojoval se zraněním pravé ruky a hned několikrát byl ošetřován. Macháč ve třetí rundě amerického grandslamu vyzve Belgičana Davida Goffina (78.).

„Jsem rád, jak jsem od začátku do konce hrál. Sebastian je vynikající tenista, šestnáctý na světě a má svůj vlastní styl hry. O to víc jsem rád, že jsem porazil takhle dobrého hráče. Přišlo mi, že od začátku zápasu neměl žádný problém. Hrál výborně,“ poznamenal Macháč.

Bouzková prohrála bitvu se Samsonovovou
Marie Bouzková (45.) byla ve druhém kole US Open velmi blízko skalpu světové šestnáctky Ljudmily Samsonovové. Proti ruské favoritce vedla už 6:3 a 5:2, utkání ale nedopodávala a nakonec prohrála po bezmála třech hodinách 6:3, 6:7(1) a 3:6.

Samsonovová byla v utkání aktivnější tenistkou, když nastřílela 54 vítězných míčů a spáchala 56 nevynucených chyb. Bouzková, jež ve třetím setu nevyužila náskok 3:2 s brejkem, zapsala 19 winnerů a 18 hrubek.

Plíšková odehrála jen tři výměny
Tři výměny a dost. Karolína Plíšková (44.) skrečovala kvůli zranění kotníku 2. kolo US Open už v prvním gemu. Do další fáze amerického grandslamu tak postupuje Italka Jasmine Paoliniová (5.), která se může těšit na Kazachstánku Julii Putincevovou (32.).

„Měla jsem potíže s kotníkem už pár posledních měsíců. Dávali jsme tam nějaké injekce, které ale moc nezabraly, i když to nebylo tak špatné. Ve třetím bodu utkání jsem si kotník trochu vyvrkla, nemáme teď k tomu ale žádné informace. Jedeme na vyšetření, na rezonanci a potom se snad dozvíme víc. Snad to nebude nic hrozného, kosti jsou v pořádku,“ řekla Plíšková.

Sisková zvládla premiéru
Anna Sisková si při svém debutu v hlavní soutěži US Open připsala cenný postup. Po boku Britky Lumsdenové porazila čínsko-rumunský pár Kuo, Niculescová za dvě hodiny a 33 minut po setech 3:6, 7:5 a 7:5. V dalším kole amerického grandslamu narazí na domácí dvojici Keninová, Matteková-Sandsová.

Siniaková po obratu postupuje
Kateřina Siniaková a Taylor Townsendová zvládly vstup do deblové soutěže na US Open. Wimbledonské šampionky sice proti Italce Lucii Bronzettiové a Rusce Ljudmile Samsonovové prohrály první set, utkání ale úspěšně otočily a zvítězily 5:7, 6:2 a 6:2. Ve druhém kole turnajové trojky narazí na Ukrajinku Martu Kosťukovou a Rumunku Elenu-Gabrielu Ruseovou.

Nosková ve čtyřhře neuspěla
Linda Nosková a Diana Šnajderová nenavázaly na deblové semifinále z nedávné tisícovky v Cincinnati. Mladá dvojice prohrála v úvodním kole čtyřhry na US Open s Britkou Harriet Dartovou a Francouzkou Diane Parryovou poměrem 6:3, 3:6 a 6:7(6). Nosková se Šnajderovou nevyužily ve třetím setu mečbol za stavu 5:2 a 40-30, v zápasovém supertiebreaku promarnily náskok 4:0.

Krejčíková a Ebden začali vítězně
Barbora Krejčíková a Matthew Ebden při společné premiéře ve smíšené čtyřhře dominovali. Hvězdná česko-australská dvojice vyzrála v prvním kole US Open na Tchajwanku Chao-Čching Čchan a Američana Austina Krajiceka poměrem dvakrát 6:2.

Alcaraz končí už ve 2. kole!
Závěr čtvrtečního programu na US Open přinesl jeden obrovský šok. S turnajem se už ve druhém kole rozloučil předloňský šampion Carlos Alcaraz (3.), který prohrál s Nizozemcem Boticem van de Zandschulpem (74.) po setech 1:6, 5:7 a 4:6. Hvězdný Španěl naposledy vypadl na grandslamu dříve než ve třetím kole na Wimbledonu 2021.

Rybakinová odstoupila z US Open
Hvězdná Jelena Rybakinová (4.) měla ve čtvrtek odehrát druhé kolo na US Open, z turnaje se ale rozhodla kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům odstoupit. Její soupeřka Jessika Ponchetová (143.) tak postoupila bez boje do třetího kola.

Vybrané zápasy 4. hracího dne US Open

2. kolo dvouhry mužů
TOMÁŠ MACHÁČ (39.) – Sebastian Korda (USA, 16.) 6:4, 6:2, 6:4
Tristan Schoolkate (AUS, 193.) – JAKUB MENŠÍK (65.) 7:6(4), 6:2, 2:6, 6:7(5), 6:7(3)
Jordan Thompson (AUS, 32.) – Hubert Hurkacz (POL, 7.) 7:6(2), 6:1, 7:5
Jannik Sinner (ITA, 1.) – Alex Michelsen (USA, 49.) 6:4, 6:0, 6:2
Alex de Minaur (AUS, 10.) – Otto Virtanen (FIN, 125.) 7:5, 6:1, 7:6(3)
Max Purcell (AUS, 97.) – Tommy Paul (USA, 14.) 5:7, 0:6, 0:1 skreč
Fabian Marozsan (HUN, 51.) – Daniil Medveděv (5.) 3:6, 2:6, 6:7(5)
Carlos Alcaraz (ESP, 3.) – Botic van de Zandschulp (NED, 74.) 1:6, 5:7, 4:6