Lehečka je poprvé ve 2. kole US Open, Krejčíková na úvod potvrdila roli favoritky

Do úvodního hracího dne US Open naskočila trojice českých zástupců. Jiří Lehečka dosáhl svého prvního vítězství v hlavní soutěži newyorského grandslamu, když mu ve čtvrtém setu skrečoval Maďar Márton Fucsovics. Wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková splnila roli favoritky proti španělské kvalifikantce Marině Bassolsové. Kateřina Siniaková podlehla v úvodním kole favorizované Američance Madison Keysové ve dvou setech.

Lehečka je poprvé ve 2. kole US Open
Jiří Lehečka (38.) se dočkal své premiérové výhry v hlavní soutěži US Open, kde loni i předloni skončil v prvním kole. Český tenista si vypracoval proti Maďarovi Mártonovi Fucsovicsovi (81.) vedení 1:6, 6:4, 6:3 a 3:0, poté jeho protivník kvůli zranění zad skrečoval.

Dvaadvacetiletý Lehečka se poprvé prosadil na returnu až v posledním gemu druhého setu, od této chvíle na kurtu číslo 6 dominoval. Nyní postoupil alespoň do druhého kola na všech čtyřech grandslamech.

„Jsem rád, že jsem vyhrál, i když po skreči. Postoupit do druhého kola grandslamu je vždycky super. Celkově jsem rád, že jsem odehrál zápas bez bolestí, cítím se dobře. Fyzicky jsem trochu rozbitý, ale jinak to bylo docela v pohodě,“ uvedl Lehečka, jenž zabojuje o místenku ve třetí rundě proti americkému kvalifikantovi Mitchellovi Kruegerovi (179.).

Krejčíková je ve 2. kole US Open
Barbora Krejčíková (8.) nechala na US Open zapomenout na loňskou úvodní porážku a tentokrát první kolo v roli favoritky zvládla. Španělskou kvalifikantku Marinu Bassolsovou (114.) porazila za hodinu a 34 minut po setech 7:6(3) a 6:2.

Wimbledonská šampionka měla pomalejší rozjezd. Po většinu první sady dotahovala, v klíčovém tiebreaku ale zachovala chladnou hlavu a urvala ho na svou stranu. Druhé dějství už bylo o poznání jednoznačnější. Rodačka z Ivančic v něm na kurtu dominovala, soupeřce nepovolila ani jeden brejkbol.

„Utkání bylo těžké. Ale čekala jsem, že to tak bude. Dlouho jsem na betonu nehrála. I teď jsem měla pauzu, více jsme trénovali, takže jsem vypadla ze zápasového rytmu. Ona tu naopak třikrát vyhrála. Jsem ráda, že i když se mi v prvním setu nedařilo a prohrávala jsem, podařilo se mi to uhrát,“ řekla Krejčíková, kterou čeká ve druhém kole Rumunka Elena-Gabriela Ruseová (122.).

Siniaková podlehla Keysové
Kateřina Siniaková (36.) se v prvním kole US Open nedokázala vypořádat s velmi obtížným losem. Česká reprezentantka prohrála s loňskou turnajovou semifinalistkou Madison Keysovou (14.) po pouhých 64 minutách 4:6 a 1:6.

O výsledku prvního setu rozhodl jediný brejk z páté hry. Ve druhém dějství Siniaková ještě zareagovala na ztrátu podání z úvodní hry, pak už ale sbírala gemy na své konto pouze Keysová. Česká tenistka doplatila i na 11 dvojchyb, eso netrefila žádné.

„Myslela jsem, že šanci mám, protože ona se na posledním turnaji zranila a nebyla fit. Podle mě to byl z obou stran hodně nervózní zápas. Nedokázala jsem si zvyknout na prostředí, na úplně jiný kurt. Bylo tam moc chyb. Vůbec jsem se nechytla,“ hodnotila Siniaková.

Thiem se rozloučil s US Open
Třicetiletý Dominic Thiem (210.) absolvoval své poslední utkání na grandslamovém US Open. Šampion turnaje z roku 2020 prohrál v úvodním kole s favorizovaným Američanem Benem Sheltonem (13.) poměrem 4:6, 2:6 a 2:6. Populární Rakušan ukončí kariéru na říjnovém turnaji ATP ve Vídni.

Sakkariová skrečovala v 1. kole
Maria Sakkariová (9.) neprolomila své grandslamové trápení ani na US Open, kde před třemi roky vybojovala postup do semifinále. Řecká hvězda skrečovala kvůli zranění ramene v prvním kole letošního ročníku po prohraném prvním setu (2:6) Číňance Ja-fan Wang (80.). Sakkariová si naposledy zahrála osmifinále grandslamu na Australian Open 2022.

Vybrané zápasy 1. hracího dne US Open

1. kolo dvouhry mužů
Márton Fucsovics (HUN, 81.) – JIŘÍ LEHEČKA (38.) 6:1, 4:6, 3:6, 0:3 skreč
Maximilian Marterer (GER, 100.) – Alexander Zverev (GER, 4.) 2:6, 7:6(5), 3:6, 2:6
Ben Shelton (USA, 13.) – Dominic Thiem (AUT, 210.) 6:4, 6:2, 6:2
Andrej Rubljov (6.) – Thiago Seyboth Wild (BRA, 68.) 6:3, 7:6(3), 7:5
Casper Ruud (NOR, 8.) – Jün-čchao-kche-tche Pu (CHN, 123.) 7:6(2), 6:2, 6:2
Camilo Ugo Carabelli (ARG, 93.) – Taylor Fritz (USA, 12.) 5:7, 1:6, 2:6
Holger Rune (DEN, 15.) – Brandon Nakashima (USA, 50.) 2:6, 1:6, 4:6
Radu Albot (MDA, 138.) – Novak Djokovič (SRB, 2.) 2:6, 2:6, 4:6