Roland Garros: Vondroušová postupuje po obratu, uspěli i Bouzková a Macháč

Roland Garros měl po propršené středě pořádně nabitý program. Ačkoliv počasí nebylo úplně ideální a několikrát pršelo, všichni Češi zápasy druhého kola dohráli. Markéta Vondroušová se popasovala i s dalším přerušením kvůli dešti a otočila skóre zápasu s Američankou Katie Volynetsovou. Večer oslavil postup po výhře v pěti setech nad Argentincem Navonem Tomáš Macháč. Marie Bouzková uspěla v dohrávce středečního zápasu proti Janě Fettové z Chorvatska. Kateřina Siniaková po dvou přerušeních nezvládla více než tříhodinovou bitvu s domácí Chloé Paquetovou. Na turnaji končí také Linda Nosková.

Macháč zvládl tříhodinový pětisetový souboj
Český tenista Tomáš Macháč (34.) zvládl náročný souboj s Argentincem Marianem Navonem (31.) a postoupil do třetího kola Roland Garros! Ve večerním utkání zvítězil za dvě hodiny a 59 minut po setech 6:2, 6:1, 3:6, 1:6, 6:1.

Finalista turnaje ATP z Ženevy dokázal do zápasu vletět jako uragán a rychle se ujal vedení 2:0 na sety. Zápas, jenž byl také narušen deštěm, se mu ovšem začal od třetí sady komplikovat a otěže střetnutí převzal Argentinec. Macháč se ale po ztrátě vedení nenechal rozhodit a pátý set ovládl díky čtyřem brejkům.

„Chutná to velice dobře, speciálně, když se ten zápas vyvíjel, jak se vyvíjel. V posledním setu jsem hrál absolutně nejlepší tenis, co jsem tu zatím předváděl. To bylo výborné. Zápas to byl kvalitní. Soupeř se ze začátku hledal, ale pak to našel a byl strašně nepříjemný. Vlastně se ukázalo, jak v těch pětiseťácích člověk může vyhrát dva sety, najednou prohraje tři a říká si, co se vlastně stalo,“ zhodnotil vydřený postup Macháč.

Ve třetím kole si Tomáš Macháč zahraje proti nasazené pětce Daniilovi Medveděvovi.

Vondroušová otočila zápas s Volynetsovou
Markéta Vondroušová zvládla dvakrát přerušenou dohrávku s Katie Volynetsovou a postoupila na Roland Garros do třetího kola. Americkou kvalifikantku dokázala porazit 0:6, 6:1, 6:4.

„Je to takové všelijaké, ale myslím, že zápas byl nakonec dobrý na to, co se všechno dělo, a jsem ráda, že jsem ho vyhrála. Spoustu věcí bylo náročných, i psychicky to bylo dost těžké," hodnotila po zápase Vondroušová.

Češka vstoupila ve středu do utkání s Volynetsovou inkasovaným kanárem. Z toho se záhy oklepala a odskočila ve druhém setu do vedení 4:1. Duel byl následně přerušen a odložen na čtvrtek. Vondroušová začala brejkem na 5:1, aby se znovu pro déšť tři hodiny nehrálo. Nakonec se počasí před sedmnáctou hodinou umoudřilo, a tak se mohlo klání dohrát.

Vondroušová dopodávala druhý set a v tom rozhodujícím utekla do trháku 4:0. Volynetsová se dotáhla na rozdíl gemu, za stavu 5:4 pak měla na příjmu brejkbol. Úřadující wimbledonská šampionka výhodu zbylého brejku ovšem uhájila a ve třetím kole domácí divokou kartu Chloé Paquetovou.

Bouzková v dohrávce nezaváhala
Ve středu přerušené a odložené utkání druhého kola Roland Garros nenadělalo Marii Bouzkové (42.) příliš obtíží. Ve čtvrtek odpoledne dotáhla duel s Chorvatkou Janou Fettovou (135.) do vítězného konce a po vítězství dvakrát 6:2 postoupila poprvé v kariéře do třetího kola pařížského grandslamu.

Utkání mezi Bouzkovou a Fettovou bylo včera přerušeno za stavu 6:2 a 1:0. Česká tenistka se hned po čtvrtečním nástupu na kurt ujala vedení 2:0, a přestože o vedení přišla a nechala Fettovou srovnat na 2:2, tak následně získala čtyři gemy v řadě a zápas ukončila na returnu.

„Byla jsem docela v klidu, ale když jsme dnes nastoupily, tak ten pocit byl samozřejmě jiný. Nakonec jsem byla i trochu nervóznější. Tím, jak byla ta dlouhá pauza, člověk nad tím pak přemýšlí, ale jsem každopádně ráda, že jsem to zvládla,“ potěšilo Bouzkovou, která se vypořádala s problémy na začátku druhé sady znamenitě. „Z 2:0 to šlo na 2:2 a 0:30 na servisu, tam se to začalo komplikovat, ale dokázala jsem zapnout a obrátilo se to zpět na moji stranu. Je fajn si tady vylepšit osobák."

V příštím kole čeká na Bouzkovou světová jednička Iga Šwiateková.

Nosková nestačila na Beguovou
Linda Nosková (29.) se loučí s dvouhrou na Roland Garros už ve druhém kole. Ve večerním utkání na pařížské antuce nestačila na nebezpečnou Irinu-Camelii Beguovou (127.), se kterou prohrála za 75 minut 4:6, 2:6.

Nosková v prvním setu přišla dvakrát o podání a prohrávala už 1:5. Česká hráčka sice jedním brejkem dokázala dokázala skóre korigovat, ale nakonec padla 4:6. Ve druhé sadě se pak Begová blýskla šňůrou pěti gemů a zápas uzavřela v osmé hře čistou hrou.

„Čekání, déšť a to, že bylo dnes jen 10, ne-li méně, stupňů… Nic z toho mi dneska úplně nepomohlo. Nejsou to výmluvy, jsou to fakta. Ona k tomu navíc hrála dobře. To, že ani sama od sebe nehraje nějak rychle, jí dneska pomohlo,“ uvedla Nosková.

Siniaková nepotvrdila roli favoritky
Dvouhra na Roland Garros skončila pro Kateřinu Siniakovou ve druhém kole. V souboji s domácí Chloé Paquetovou nedokázala potvrdit roli favoritky a po dramatickém boji padla za tři hodiny a 11 minut po setech 6:3, 6:7(2), 6:7(6).

Siniaková měla zápas sice rozehraný velmi dobře, ale na začátku druhého setu začalo pršet a po návratu na dvorec se začalo Francouzce dařit o poznání víc. Hnána dopředu domácím publikem ukořistila druhé dějství a ve třetím se ujala rychlého vedení 2:0.

Pak začalo opět pršet a po několikahodinové pauze to vypadalo, že Siniaková chytila druhý dech. Otočila na 4:3 s výhodou brejku, avšak Paquetová opět skóre srovnala a dotáhla střetnutí do supertiebreaku, v němž vyhrála 10:6.

„Byla jsem lepší hráčkou, ale v dost vyrovnaných gemech jsem to nedokázala potvrdit. I po pauze mi hned utekl brejk,“ mrzelo českou tenistku. „I tak jsem na ni vyvíjela tlak, jenže ona třeba zahrála se štěstím na lajnu nebo já jí výměnu pustila lehkou chybou. Nejvíc mi to ale uteklo v tiebreaku, kdy jsem zahrála nejhůř z celého zápasu, čímž jsem ji vrátila do hry. Ten mě mrzí nejvíc. Třetí set už byl vyrovnaný a nervózní z obou stran."

Collinsová senzačně končí na RG
Světová desítka Danielle Collinsová nezvládla potvrdit roli superfavoritky proti Srbce Olze Danilovičové (125.) a končí už ve druhém kole. Američanka, která hrála své poslední Roland Garros, padla 7:6(3), 5:7, 4:6.

Vybrané zápasy 5. hracího dne Roland Garros

2. kolo dvouhry mužů
Mariano Navone (ITA, 31.) – TOMÁŠ MACHÁČ (34.) 2:6, 1:6, 6:3, 6:1, 1:6
Hubert Hurkacz (POL, 8.) – Brandon Nakashima (USA, 84.) 6:7(2), 6:1, 6:3, 7:6(5)
Miomir Kecmanovič (SRB, 57.) – Daniil Medveděv (5.) 1:6, 0:5 skreč
Fabian Marozsan (HUN, 43.) – Grigor Dimitrov (BUL, 10.) 0:6, 3:6, 4:6
Denis Shapovalov (CAN, 118.) – Frances Tiafoe (USA, 26.) 6:7(4), 6:4, 6:2, 6:4
Ben Shelton (USA, 15.) – Kei Nišikori (JPN, 350.) 7:6(7), 6:4 skreč
Fabio Fognini (ITA, 93.) – Tommy Paul (USA, 14.) 1:6, 0:6, 2:6
Flavio Cobolli (ITA, 53.) – Holger Rune (DEN, 13.) 4:6, 3:6, 6:3, 6:3, 6:7(7)
Alex De Minaur (AUS, 11.) – Jaume Munar (ESP, 64.) 7:5, 6:1, 6:4
Karen Chačanov (18.) – Jozef Kovalík (SVK, 145.) 6:4, 6:4, 4:6, 3:6, 4:6
Jan-Lennard Struff (GER, 41.) – Alexandr Bublik (KAZ, 17.) 6:2, 6:2, 6:3
Alexander Zverev (GER, 4.) – David Goffin (BEL, 115.) 7:6(4), 6:2, 6:2
Novak Djokovič (SRB, 1.) – Roberto Carballes Baena (ESP, 63.) 6:4, 6:1, 6:2
Alejandro Davidovich (ESP, 32.) – Casper Ruud (NOR, 7.) 6:7(5), 6:1, 3:6, 6:4, 3:6
Gael Monfils (FRA, 37.) – Lorenzo Musetti (ITA, 30.) 5:7, 1:6, 4:6