Nejlepší místa na stadionu, ale také spousta zodpovědnosti. Bez sběračů míčků by to už nešlo
Jsou to nenápadní hrdinové, protože bez nich by tenis vůbec nevypadal tak, jak ho známe. Mladí sběrači míčků se poprvé objevili při Wimbledonu v roce 1920. I na turnaji ve pražské Stromovce letos předvádí skvělý systém, díky kterému má podávající hráčka vždy svůj balonek včas. O správný chod a přípravu těchto dětí se stará bývalá členka českého fedcupového týmu Radka Bobková.
Sama ví, jak důležití jsou sběrači (v angličtině ball boys a ball girls) pro plynulost hry. Kdysi 47. hráčka singlového žebříčku ostatně stejnou roli zažila sama, když ještě o velkém tenisu jenom snila. „Já jsem také sbírala. Když mi bylo třináct, tak se v Praze na Štvanici hrál Fed Cup,“ vzpomíná Radka Bobková.
Po ukončení aktivní kariéry se stala trenérkou tenisového klubu Sparty a aktuálně také vede početný tým sběračů na Prague Open. Pro mladé kluky a holky je to perfektní příležitost vidět špičkový tenis na vlastní oči z luxusní vzdálenosti. „Dělají to proto, že můžou sledovat tenis světové kvality. Vzhledem k tomu, že většina z nich sama hraje, tak je to pro ně přínosná zkušenost,“ poukazuje na motivaci, kterou se sama jako dítě řídila.
Každý tým sběračů má nejenom na kurtech Prague Open určitou pozici - dva z nich jsou připraveni u sítě vyběhnout za „mrtvými“ balony (například podání do sítě), které musí z hrací plochy zmizet co nejrychleji. Následně míčky posílají svým kolegům v rohu kurtu. Ti potom zásobují samotné hráčky, které se chystají servírovat.
„Vzhledem k tomu, že většinou se hlásí děti, které už hrají tenis a zajímá je to, tak to pro ně není nic těžkého,“ říká Bobková. „Jediná složitá věc je, aby speciálně menší děti udržely disciplínu. Vzhledem k aktuálnímu počasí je to ještě o to náročnější. Musí být odolné, soustředit se na hru, jsou tady celý den,“ pokračuje s odkazem na studené dny, které provází letošní ročník turnaje ve Stromovce.
Samotný výběr kandidátů začal už tři měsíce před Prague Open. Na kurty se totiž nedostane každé dítě - selekce je u velkých turnajů běžná praxe. Například při zmíněném Wimbledonu vyberou organizátoři asi jenom jednoho kandidáta ze tří. „My samozřejmě dáváme přednost dětem ze Sparty a také těm zkušenějším,“ říká Bobková s tím, že zkusit štěstí mohou i úplní nováčci.
I šéfka sběračů na Prague Open ví, že děti zůstanou dětmi a občas si chtějí trošku zazlobit. „Proto je po určité době střídáme. Nejtěžší pro nás je ale ukočírovat děti, když zrovna nesbírají. Snažíme se pro ně vymýšlet různou zábavu - hrají minitenis, dáváme jim testy, mezitím je nějaká svačinka nebo oběd. Takže se to dá,“ říká s úsměvem.
Ostatně motivace být v blízkém kontaktu s elitními světovými tenisty je lákavá. A pokud by děti neplnily povinnosti, tak už podle Bobkové příště nebudou vybrány. „To se ale moc nestává,“ dodává. Pozice sběračů a sběraček je taktéž omezená věkem. „Děti to dělají přibližně do třinácti, čtrnácti let. Potom o to už většinou ztrácí zájem,“ říká Bobková na závěr.