Macháč přejel Goffina! V osmifinále US Open je i Muchová, Menšík nevyužil mečboly

Na grandslamovém US Open se v sobotním třetím kole dvouhry objevili tři čeští zástupci. Karolíně Muchové se podařilo postoupit do osmifinále, když bez ztráty servisu porazila Anastasii Potapovovou. Tomáš Macháč vypráskal z dvorce Davida Goffina, kterému ve třech setech povolil jen šest gemů. Jakub Menšík prohrál napínavou pětisetovou bitvu s Portugalcem Nunem Borgesem. Češi se představili i v deblových soutěžích, kde uspěli Adam Pavlásek a Barbora Krejčíková.

Macháč deklasoval Goffina
Premiérový postup do osmifinále grandslamového turnaje slaví Tomáš Macháč (39.)! V sobotní úvodní rundě zápasů vypráskal z dvorce Belgičana Davida Goffina (78.) za pouhých 97 minut po setech 6:3, 6:1, 6:2.

Zatímco v prvním setu se ještě Goffinovi povedlo klást alespoň trochu odpor a dokonce se prosadil k jednomu brejku, kterým alespoň kosmeticky upravil skóre, v dalších dvou setech byl Macháč suverénní.

Goffinovi nepovolil český tenista ve druhém ani třetím setu ani jeden brejkbol, v obou sadách prorazil Belgičanovi dvakrát servis a doslova prosvištěl mezi nejlepší šestnáctku amerického grandslamu. K postupu si pomohl 32 vítěznými údery.

„Určitě předvádím skvělý tenis, snad v tom budu pokračovat. Lepší už to být nemůže. Musím zůstat pokorný a doufat, že budu i nadále hrát takhle dobře. Věřím v to,“ nechal se slyšet Macháč.

V dalším kole si zahraje s Britem Jackem Draperem (25.), proti kterému vede ve vzájemné bilanci 3:0 na zápasy.

Muchová hladce prošla do osmifinále
Karolína Muchová (52.) úspěšně pokračuje na US Open ve své cestě za obhajobou loňského semifinále. V utkání třetího kola si poradila za pouhých 74 minut s Anastasií Potapovovou (38.), kterou porazila 6:4, 6:2.

Česká tenistka v utkání čelila pouze dvěma brejkbolům, které oba ve čtvrtém gemu úvodní sady odvrátila. Sama se prosadila na returnu v páté hře prvního setu a ve druhém dějství prorazila soupeřce servis ve třetím a pátém gemu.

Muchová si v utkání pomohla k vítězství nejen osmi esy, ale i celkem 24 vítěznými údery. Potapovovou naopak dost srazilo jejích osm dvojchyb a hned 29 nevynucených chyb.

„Myslím, že jsem podala soustředěný výkon. Šance, které jsem dostala, jsem využila. Jsem ráda, že jsem ve čtvrtém kole. Neberu to jen tak. Moc jsem toho neodehrála, takže být ve druhém týdnu na grandslamu po takové době je super,“ uvedla Muchová.

V osmifinále, do kterého postoupila na US Open potřetí v kariéře, narazí na nasazenou pětkou Jasmine Paoliniovou.

Menšík nevyužil tři mečboly
Jakub Menšík (65.) byl nesmírně blízko účasti v osmifinále US Open. Český mladík měl v tiebreaku čtvrtého setu za stavu 6:3 tři mečboly v řadě, nakonec ale Portugalci Nunovi Borgesovi (34.) podlehl ve třetím kole po bezmála čtyř hodinách boje 7:6(5), 1:6, 6:3, 6:7(6) a 0:6.

Menšík zvládl v prvním setu napínavý tiebreak, ve druhém dějství se mu vůbec nedařilo. Zkraje třetí sady nabral manko 1:2 s brejkem, okamžitě ale odpověděl ziskem čtyř gemů v řadě.

Ve čtvrtém dějství srovnal český hráč z 2:5 na 5:5, když odvrátil i dva setboly. V tiebreaku vedl už 6:3 a byl na servisu, Portugalec ale přesto dokázal vybojovat postup do osmifinále.

„Teď jsem extrémně zklamaný, chyběl kousek a mohl jsem mít osmifinále, což by byla třešnička na dortu. S odstupem času budu turnaj hodnotit pozitivně. Bez proher nejsou vítězství. Tahle prohra k tomu patří. Určitě se z ní poučím,“ zhodnotil Menšík.

Krejčíková je ve čtvrtfinále mixu, Siniaková končí
Barbora Krejčíková a Australan Matthew Ebden zvládli suverénně i své druhé společné utkání, když v osmifinále mixu na US Open porazili americké duo Iva Jovicová, Kaylan Bigun 6:2 a 6:3.

Můžou se tak těšit na čtvrtfinále, kde je čekají Aldila Sutjiadiová z Indonésie a Ind Rohan Bopanna. Zmíněná dvojice přehrála ve druhém kole favorizovaný česko-australský tandem Kateřina Siniaková, John Peers po obratu 0:6, 7:6(5) a 10:7.

Pavlásek s Dodigem vybojovali postup do osmifinále
Na úspěchy českých zástupců ve dvouhrách navázal také v mužské čtyřhře Adam Pavlásek. Spolu s Chorvatem Ivanem Dodigem se mu povedlo vybojovat postup mezi šestnáct nejlepších párů US Open. Čtrnáctí nasazení porazili ve druhém kole Nicolase Barrientose a Skandera Mansouriho 6:4, 6:7(5), 6:3.