Nejpřekvapivější výsledky v týmových soutěžích - pád Rusek či Britů
Stejně jako na normálních turnajích, i týmové soutěže bývají plné překvapení a výsledků, které se vůbec nedaly očekávat. Jaké byly v Davis Cupu a Fed Cupu nejvíce nečekané výsledky uplynulé sezony?
V první části ohledů za týmovými soutěžemi jsme se zaměřili na nejlepší zápasy roku. V dalším díle daviscupového a fedcupového souhrnu se podíváme na zápasy, které přinesly největší překvapení uplynulého ročníku v pohárech mužů a žen.
Fed Cup
4. Čínská Tchaj-pej - Japonsko 2:1, asijsko-oceánská zóna, playoff
Japonky byly v souboji o postup do vyšší kategorie favoritkami, ale tenistky Čínské Tchaj-peje, či Tchajwanu, je dokonale překvapily. Japonsku nepomohly ani dvě členky elitní stovky Nao Hibinová a Kurumi Naraovou. Druhá jmenovaná sice ve svém utkání proti Čang vyhrála ve dvou setech, avšak Hibinová po třísetové porážce s Hsieh zkomplikovala situaci favoritek natolik, že se z toho již hráčky ze země vycházejícího slunci nedostaly. Ve čtyřhře totiž domácí sestry Čanovy porazily Aoyamaovou a Hozumiovou ve dvou setech a Čínská Tchaj-pej šokovala postupem do další fáze.
3. Německo - Rumunsko 4:1, světová skupina, baráž
Rumunky byly nesmírně zklamané z toho, že nedokázaly dotáhnout dobře rozehraný zápas úvodního kola proti Češkám do vítězného konce, a ač do baráže proti Němkám, hrané v domácím prostředí v Kluži, opět nasadily to nejlepší, co mohly, v dubnu jejich příslušnost ve světové skupině skončila.
Los k nim nebyl nijak přívětivý, musely hrát s dalšími členkami světové skupiny z Německa, a v bitvě neobstály. Němky si do Kluže přivezly budoucí světovou jedničku Angelique Kerberovou a Andreu Petkovičovou, které zajistily po sobotních a nedělních dvouhrách vedení 3:1 a jistotu udržení ve světové skupině. Ve čtvrtém utkání přitom Monica Niculescuová vyhrála nad Petkovičovou první set 6:0, ale po prohraném tiebreaku v druhém dějství se už nedokázala zmobilizovat k odporu.
2. Čínská Tchaj-pej - Polsko 4:1, baráž o postup do světové skupiny II
Po výhře nad Japonskem se pro hráčky Čínské Tchaj-peje otevřela skvělá příležitost, jak postoupit do druhé výkonnostní světové skupiny. Možnosti obrovského úspěchu se asijské tenistky nezalekly a přes Polky, které sice nenastoupily v plné síle, avšak byly favoritkami, skutečně postoupily.
Klíčovým se ukázalo být vítězství CHing-Wen Hsu nad Paulou Kaniovou hned na úvod. Polky sice díky Magdaleně Frechové dokázaly v sobotním programu srovnat, ale Kaniaová nebyla po úvodní porážce příliš psychicky v pohodě a ani další zápas, proti Ya-Hsuan Leeové, nezvládla. Tentokrát to sice bylo větší drama, ale Kaniaová nedokázala nic vytěžit z vítězství v prvním setu a nakonec prohrála 6:2, 3:6, 7:9. Když následně Frechová ve třech setech padla s Hsu, Čínská Tchaj-pej dotáhla svou cestu z asijsko-oceánské zóny až do druhé světové skupiny.
1. Nizozemsko - Rusko 3:1, první kolo světové skupiny
Problémy Rusek, které spadly ze světové skupiny, jak jsme se již zmínili v předchozím článku, začaly v Moskvě už v únoru, kdy v silné sestavě s Jekatěrinou Makarovovou a Světlanou Kuzněcovovou nestačily na dravé Nizozemky, které dosáhly postupem do dalšího kola velkého a především nečekaného úspěchu.
Parta okolo Kiki Bertensové dokonale zvládla singlovou část střetnutí, po níž se Nizozemsko s vedením 3:0 mohlo radovat z postupu. Lví podíl na tom měla právě Kiki Bertensová, která porazila Makarovovou i Kuzněcovovou ve dvou setech, ale fantastického úspěchu dosáhla zejména Richel Hogenkampová, členka druhé stovky světa, která šokovala domácí fanoušky a především Světlanu Kuzněcovovou, kterou udolala 7:6, 5:7, 10:8 během sobotního programu.
Rusky, které po třech zápasech nemohly výsledek otočit, nakonec získaly alespoň čestný bod ve čtyřhře, do níž vedle Makarovové nastoupila Kasatkinová. Byla to však chabá náplast na velké zklamání.
Davis Cup
4. Indonésie - Vietnam, asijsko-oceánská zóna, skupina II, první kolo
Christopher Rungkat udělal ve dvouhrách maximum. Jako nejlepší hráč ze všech, kteří se duely v Indonésii střetli, potvrdil svou pozici v třetí světové stovce a vybojoval dva body. Klíčovým zápasem měla být sobotní čtyřhra, a jak se ukázalo, skutečně byla. V ní Rungkat s Trijatim překvapivě podlehli hostující dvojici Ly, Hoang ve čtyřech setech a Vietnam v tu chvíli vedl hodně nečekaně 2:1.
Rungkat sice srovnal v neděli na 2:2, ale rozhodující pátý zápas, ve kterém domácí Sasongko nastoupil proti Hoangovi, a měl potvrdit roli mírného favorita, přinesl šok v podobě pětisetového vítězství vietnamského tenisty a porážku Indonésie.
3. Maďarsko - Izrael 3:2, euro-africká zóna, skupina I, první kolo
Ani přítomnost Dudiho Sely a Amira Weintrauba nestačila. Favorizovaný Izrael čekala v Budapešti ledová sprcha od Petera Nagyho a Martona Fucsovicse, kteří po pátečních dvouhrách zajistili překvapivé vedení 2:0 pro Maďary.
Zejména porážka v pěti setech hostujícího Sely se stala obrovským překvapením. Zatímco Sela patří do první stovky na světě, Nagy byl nejlépe v páté světové stovce a přesto svého soka porazil 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:1. Pád Izraelců dovršila sobotní čtyřhra, v níž Fucsovics s Godrym slavili vítězství nad Erlichem a Selou 7:6, 3:6, 7:6, 7:6. Další překvapivý výsledek stanovil vítězství Maďarska 3:0 a v neděli už se hrálo jen o kosmetickou úpravu výsledku.
2. Velká Británie - Argentina 2:3, semifinále světové skupiny
Obhájci titulu z roku 2015 nastupovali do daviscupového semifinále proti Argentině v roli favoritů a to i přes fakt, že za hosty nastoupil do utkání i Juan Martin Del Potro. Síla Britů v čele s Andy Murraym se měla ukázat i v tomto duelu, ve kterém ale bylo všechno naopak.
Důležité bylo nasazení Juana Martina Del Potra jako dvojky týmu, což přineslo nejočekávanější zápas hned na úvod pátečního programu. Andy Murray v zápase nedotáhl otočku nepříznivého vývoje skóre a v duelu plném obratů nakonec slavil Del Potro vítězství 6:4, 5:7, 6:7, 6:3, 6:4. Cenné vítězství vybojoval také Guido Pella, který ve čtyřech setech překvapil Kylea Edmunda a pro Brity začal hon za obratem.
V sobotním deblu Andy a Jamie Murrayovi sice zvládli klířový duel s Del Potrem a Mayerem a následně v neděli Murray přehrál i Pellu a srovnal na 2:2, ale Argentinci se nevzdali a nakonec vybojovali senzační postup. Senzační i z toho hlediska, že Del Potro po dvou náročných zápasech nemohl do nedělního rozhodujícího utkání nastoupit a místo něho se na kurt postavil Leonardo Mayer, který vyzval domácího žolíka Daniela Evanse. A porazil ho 4:6, 6:3, 6:2, 6:4, čímž dokonal cestu do finále a nastartoval argentinskou cestu za prvním titulem v Davis Cupu.
1. Peru
Možná se vám může zdát, že v konkurenci zápasu Britů s Argentinou nebo dalších zajímavých zápasů, které přinesly překvapivé výsledky, nemá Peru na první pohled, co dělat. Ale pravdou je, že výkony a výsledky peruánských tenistů se staly nejpřekvapivějšími v celé sezoně. A je těžké vybrat jeden zápas. Problémy s tím ostatně měli i na oficiálních stránkách Davis Cupu.
Důvodem je to, že Peru vyhrálo tři zápasy a postoupilo do I. skupiny americké zóny. Vše načalo vítězství 3:2 nad silnou Uruguají, po níž následoval postup přes Mexiko a konečně výhra nad Venezuelou. Peruánci postupně porazily první nasazený, třetí nasazený a druhý nasazený tým 2. skupiny americké zóny a přetavilo přání a touhy v kýžený velký úspěch peruánského tenisu.