Zápasy roku v týmových soutěžích - ženám vládnou Češky
Prosinec bývá v tenise ideálním obdobím, kdy se dá bilancovat uplynulá sezona z mnoha pohledů. Doposud jsme se zaměřovali zejména na okruhy ATP a WTA, nyní pronikneme více do hloubky týmových soutěží - Davis Cupu a Fed Cupu. V první části se ohlédneme za nejlepšími zápasy obou soutěží.
Oficiální stránky Davis Cupu a Fed Cupu vydaly žebříčky nejlepších zápasů uplynulého ročníku, nikoliv z hlediska jednotlivých střetnutí, ale z hlediska celých víkendových duelů. Podívejme se, jaké byly tedy zvoleny Zápasy roku 2016.
Davis Cup
5. Peru - Uruguay 3:2, americká zóna, skupina II, 1. kolo
4. Dánsko - Finsko 3:2, euroafrická zóna, skupina II, 2. kolo
3. Chorvatsko - Argentina 2:3, finále Davis Cupu
Velký comeback Argentiny v nedělních dvouhrách se zapíše zlatým písmem do historie místního tenisu. Chorvaté zvládli vstup do zápasy, když Marin Čilič v pětisetové bitvě udolal Federica Delbonise a po dvou dnech vedli v Záhřebu 2:1.
Neděle však přinesla nečekaný zkrat právě hlavní hvězdy domácího výběru. Čilič vedl nad Del Potrem už 2:0 na sety, ale téměř vyhraný duel nedotáhl až do konce. Argentinec Del Potro, jenž konečně zase prožil sezonu, v níž mohl hrát, se vzmohl na úspěšný odpor a za bouřlivého aplause velké skupiny argentinských fanoušků dokázal otočit celý zápas. Čilič sice dokázal na brejky soupeře odpovídat, ale koncovky patřily Del Potrovi, který po výhře 6:7, 2:6, 7:5, 6:4, 6:3 dal velkou příležitost Delbonisovi pro závěrečný pátý zápas.
V něm proti Ivu Karlovičovi předvedl kvalitní výkon bez výraznějších zaváhání, vyhrál 3:0 na sety a Argentina získala svůj premiérový daviscupový titul.
2. Lucemburko - Norsko 2:3, euroafrická zóna, skupina II, baráž
Zápas plný zvratů spolu v baráži svedli Lucembuřané s Nory, kteří v červenci uspěli na kurtech v Lucemburku a zvítězili 3:2 na zápasy. Jejich cesta za vítězstvím ale rozhodně nebyla snadná. Casper Russ s Viktorem Durasovicem sice získali po pátku vedení 2:0, ale v tu chvíli ještě netušili, jaké drama na ně čeká.
Ve čtyřhře oba Norové prohráli s Kremerem a Schweidweilerem, čímž si zkomplikovali situaci. Stále ve vedení nastoupil Casper Ruus v nedělní dvouhře proti Ugo Nastasimu, s nímž však po maratonské bitvě prohrál 6:7, 6:2, 6:7, 7:6, 4:6 a utkání bylo náhle srovnáno.
A možná po zásluze se i v pátém, rozhodujícím, střetnutí bojovalo na pět setů. Viktor Durasovic dokázal v utkání zamezit obratu a Gillese Kremera porazil 7:6, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3. Norsko po velkém dramatu udrželo výkonnostní skupinu, zatímco na Lucembursko čekal pád.
1. USA - Chorvatsko 2:3, čtvrtfinále Davis Cupu
Při cestě do finále se Chorvaté museli popasovat i s výběrem Spojených států, s nimiž měli sice pozitivní zápasovou bilanci, ale dostali se rovněž na pokraj vyřazení. Obrat Chorvatska z Portlandu byl vybrán jako Zápas roku 2016 v Davis Cupu.
Jack Sock a John Isner vypracovali ideální výchozí pozici pro bratry Bryany do sobotní čtyřhry, když si poradili s Marinem Čiličem, respektive Bornou Čoričem a byli blízko až senzačního postupu do semifinále. Jenže jeden z dlouhodobě nejlepších párů světa v sobotním deblu zklamal a v duelu s Čiličem a Dodigem prohrál 1:3 na sety.
Chorvaté tak dostali šanci k reparátu v nedělních dvouhrách a vědomím, že porážka v jednom ze dvou zbývajících zápasů znamená konec v soutěži. Jak dobře víme, Chorvatsko se dostalo až do finále, a proti Američanům svůj obrat dokonali. Čilič přehrál Isnera, Čorič Socka a Američané prohráli i čtvrtý vzájemný souboj s Chorvaty.
Fed Cup
5. Gruzie - Bulharsko 2:1, euroafrická zóna, skupina I, o 5.-8. místo
4. Tunisko - Lucembursko 1:2, euroafrická zóna, skupina III, základní skupina
3. Rusko - Bělorusko 2:3, světová skupina, baráž
V ruských Lužnikách se v dubnu letošního roku Bělorusky, ještě za účasti Victorie Azarenkové, která předčasně ukončila sezonu kvůli těhotenství, dokázaly v halových podmínkách na antuce úspěšně popasovat s dravou sestavou domácích Rusek, za něž bojovala především Darja Kasatkinová s Margaritou Gasparjanovou.
Obě Rusky však, dle očekávání, prohrály zápasy s Azarenkovou a když poté v neděli podlehla Gasparjanová rovněž Sasnovičové, tak Rusky nečekaně spadly ze světové skupiny.
Obecně se počítalo s tím, že ruské tenistky dokáží vyhrát oba singly, v nichž nenastoupí Azarenková, avšak nestalo se tak. Potvrdil se tak šokující rok pro ruský ženský tenis, který v prvním kole soutěže nečekaně prohrál s Nizozemkami a prožil tvrdý pád poprvé od roku 1998.
2. Francie - Česko 2:3, finále Fed Cupu
Čerstvé vzpomínky na finálové střetnutí letošního ročníku ve francouzském Štrasburku jsou o to hezčí, že se českým tenistkám podařilo zkompletovat zlatý hattrick a vybojovat pátý triumf za posledních šest let. Vítězství se však nerodilo nijak snadno.
Už v první utkání se zvrhlo v obrovskou bitvu, v níž Karolína Plíšková udolala Kristinu Mladenovičovou až 16:14 v rozhodujícím třetím setu, ve kterém se nehraje tiebreak. Maratonská bitva následně ovlivnila strategii Francouzek pro nedělní zápasy, ještě předtím však zdravotně indisponovaná Petra Kvitová prohrála duel s Caroline Garciaovou.
Za stavu 1:1 na zápasy se právě Garciaová postavila v souboji jedniček Plíškové, kterou přehrála 6:3, 3:6, 6:3 a vybojovala pro Francii mečbol. Pro čtvrté utkání se pak zcela změnily sestavy. Místo zraněné Kvitové nastoupila Barbora Strýcová, místo unavené Mladenovičové Alize Cornetové.
A v tu chvíli přišel na řadu heroický výkon Strýcové, která se stala hrdinkou nedělních bojů. Po výhře nad Cornetovou ve dvou setech nastoupila po krátkém odpočinku po boku Karolíny Plíškové ještě k rozhodujícímu deblu, v němž české parťačky porazily dvakrát 7:5 nejlepší pár světa Garciaovou s Mladenovičovou, dokonaly fantastický obrat a dosáhly na velký milník v historii Fed Cupu.
1. Rumunsko - Česko 2:3, světová skupina, 1. kolo
Finálový obrat však nebyl nejlepším zápasem roku. Tím se stalo střetnutí prvního kola, ve kterém Češky vyrazily na výjezd do rumunské Kluže, kde na ně čekalo střetnutí se Simonou Halepovou a Monicou Niculescuovou.
Zápas, ve kterém byly Češky na pokraji vyřazení, ale dokázaly znovu otočit nepříznivý vývoj střetnutí. Hlavní hvězdou byla Karolína Plíšková, která vybojovala dva a půl bodu, když porazila Halepovou i Niculescuovou po třísetových bitvách a společně s Barborou Strýcovou nedala šanci rumunské dvojici Mutová, Olaruová v závěrečném deblu.
Během víkendu se vůbec nedařilo Petře Kvitové, která až do olympijských her v Riu prožívala spíše špatnou, než vydařenou sezonu. Prohrála oba své singly, zejména duel s Niculescuovou, která hraje netradiční forhendové čopy, bylo zklamáním, avšak české družstvo opět prokázalo, že Fed Cup je týmovou soutěží, ve kterých v současnosti - i díky síle celého kádru - nemají konkurenci.