Hlavně se nezranit! Je letos wimbledonská tráva nebezpečnější?
Připravovat travnaté kurty na tenisový svátek je ohromná zodpovědnost a ve Wimbledonu si zakládají na tom, aby střih zeleného pažitu odpovídal nejpřísnějším kritériím. Díky tomu musí nejlepší tenisté světa odvést co nejlepší výkon, aby měli šanci na turnaji uspět. Platí to i letos, kdy je však travnatý povrch v mnohém jiný...
Nebývalé horko a sucho doprovází třetí grandslamový turnaj této sezony. Tradičnější londýnské počasí, tedy zataženo a deštivo, se doposud letošnímu ročníku vyhýbalo, a ač změna nejspíše přijde se začátkem nového týdne, během něhož budou organizátory zase naopak trápit srážky, první týden turnaje měl na podmínky v areálu velký vliv.
Odborníci a tenisoví fanoušci si všimli, že letos není tráva tak rychlá, jako obvykle, navíc na ni hrozí nepříjemná, ale i vážná zranění, jež mohou být způsobena právě podivným chováním travnatého podkladu.
Zaznívaly názory, že kurty byly úmyslně připraveny tak, aby vyhovovaly domácí hvězdě Andymu Murraymu. Ve Wimbledonu toto nařčení odmítli, zakládají si na pečlivé přípravě zelených hřišť. Výjimkou však nebyla ani kritika ze strany tenistů, kteří se s natolik klouzajícím a nebezpečným povrchem v All England Clubu prý ještě nesetkali.
Je to jako na seně
Pravda je však mnohem jednodušší. Žádné změny v přípravě kurtů v Londýně nenastaly, na vině je naopak počasí, které zároveň dává šanci hrát bez přerušení. Horké a suché podmínky jsou důvodem, proč se na kurtech tvoří vrstva z polámané trávy, která je nebývale kluzká, ale zároveň výrazně zpomaluje výměny a také způsobuje hodně nízké odskoky míčků při řezaných úderech.
Zbraně, které na trávě obvykle fungují, letos tak účinné nejsou. Své o tom ví i Tomáš Berdych, který se během týdne nad podmínkami na kurtech pozastavil. „Je to jako bych běhal po takovém lehkém seně nebo něčem podobném. Je tam taková vrstva, která je jako by ohoblovaná, ale leží na kurtu a je to hodně kluzké. Člověk nemůže do každého úderu úplně zabrat, protože by mu to uklouzlo,“ vysvětloval český tenista.
Po postupu do osmifinále si netradičního povrchu všiml i Novak Djokovič. „V prvních dvou zápasech jsem si rozdílu nevšiml, ale slyšel jsem spoustu ohlasů od ostatních hráčů, kteří si stěžovali. Hlavně na menší kurty. Ale dnes jsem ten rozdíl na trávě viděl,“ řekl po postupu do osmifinále na tiskové konferenci. „Je to o mnoho měkčí, hlavně okolo základní čáry. Ještě jsem něco takového ve Wimbledonu neviděl. Vždy tu byly dvorce v perfektním stavu. Ale tráva je speciální a je hodně náročná na úpravu,“ hájil organizaci turnaje.
„Předpokládám, že počasí může mít velký vliv na kvalitu trávníku. Neznám všechny postupy, které jsou nezbytné pro přípravu a údržbu trávy během turnaje, ale samozřejmě, že čím víc hrajete, tím je to horší. Jsem si jistý, že udělají vše pro to, aby bylo v druhém týdnu možno co nejlépe hrát. Znají svou práci ze všech nejlépe,“ dodal.
Hlavně se nezranit
V průběhu Wimbledonu se krédem turnaje stala snaha, aby nedošlo ke zranění. Měkký a kluzký povrch nahrává nebezpečným situacím, které nemusí dopadnout dobře, obzvlášť, pokud na travnatém povrchu není hráč dostatečně zkušený.
Někdy ale ani zkušenosti nepomohou. Nejlepší deblistka světa Bethanie Matteková-Sandsová doplatila na horší podmínky, když v utkání se Soranou Cirsteaovou při náběhu na síť lehce podklouzla, přiklekla si a její už dříve operované koleno zátěž nevydrželo. Kvůli vážnému zranění musí na operaci a je možná zázrak, že podobné tragédie nepřibývají.
Jen pár hodin po zranění Američanky se odehrála v Londýně jiná scéna, při níž tenistky toužily především po tom, aby se nezranily. V utkání druhého kola mezi Kristinou Mladenovicovou a Alison Riskeovou obě hráčky přestaly po dvou gemech hrát a šly za rozhodčím s otázkou, jaké jsou jejich možnosti, když nechtějí na tomto dvorci pokračovat.
Odpověď rozhodčího byla zamítavá, ke změně dojít nemohlo a zápas musel pokračovat. „Vlastně by mě ani netrápilo, kdybych prohrála, chtěla jsem jen zůstat zdravá. A jsem šťastná, že jsem se nezranila,“ odhalila Riskeová na tiskové konferenci.
„U základní čáry není žádná tráva. Nevím, jak to vlastně popsat. Nedá se to přirovnat ani k antuce. Musíte běhat hodně zlehka a opatrně, příliš nezabírat, pro hru to není dobré,“ upozornila Riskeová.
„Všichni známe trávu, je trochu nebezpečná. Ale v těchto dnech to není ani tak tráva jako spíš písek nebo něco takového,“ přidala se Rumunka Sorana Cirsteaová, jež musela při utkání druhého kola sledovat trpící Mattekovou-Sandsovou.
Podcenili tedy něco organizátoři? Nebo je zaskočilo počasí, proti němuž není obrana? Nebezpečnost travnatých kurtů patří k Wimbledonu od počátků a i v nedávné historii byl turnaj svědkem, jak nevyzpytatelný tento povrch je. V roce 2013 sice k vážným zraněním nedošlo, ale během jednoho dne hned sedm tenistů a tenistek ke svým zápasům buď z důvodu menšího zranění nenastoupilo nebo je kvůli zdravotním problémům skrečovalo.
Ani sucho a ani mokro totiž dvorcům neprospívá, a tak je téma nebezpečné a kluzké trávy ve Wimbledonu probíráno každým rokem. A i nadále bude.