Olympijské zlato a 99 zápasů! Macháč ukončil svou životní sezonu

- Marek Bartošík

Na začátku roku si mohl o podobném vývoji nechat jen zdát. Od Tomáše Macháče se sice čekalo, že přidá na své konto další úspěchy, rodák z Berouna ale předčil veškerá očekávání. Nejkrásnější momenty si užil díky olympijskému triumfu v Paříži po boku Kateřiny Siniakové. A bylo toho mnohem víc.

Tomáš Macháč během letošního roku absolvoval neuvěřitelnou porci 99 zápasů (61 v singlu, 33 v mužském deblu, 5 v mixu) a dokázal vyhrát 63 z nich. Uvnitř těchto „všedních“ čísel se navíc skrývá spousta parádních výměn i úderů z repertoáru českého mladíka.

Ve vydání žebříčku ATP z 1. ledna byl Macháč mezi singlisty na 78. místě a v deblovém pořadí vůbec nefiguroval! O deset měsíců později je 25. singlistou a 49. deblistou planety. Řadí se tak mezi naprosté minimum hráčů, kteří jsou v Top 50 obou disciplín.

A jak se Macháčova životní sezona vyvíjela? Už v lednu si připsal důležitý úspěch na Australian Open, když poprvé postoupil do třetího kola na grandslamu. Zmíněný výsledek podpořil senzační jízdou do semifinále čtyřhry po boku svého čínského kamaráda Č'-čena Čanga.

Česko-čínské duo následně ovládlo turnaj ATP v Marseille, pro Macháče i Čanga se jednalo o premiérovou trofej z elitního okruhu. V tu chvíli se dokonce zdálo, že můžou vážně pomýšlet na účast na Turnaji mistrů (ATP Finals).

Macháč poté zazářil na březnovém Masters v Miami, kde pronikl přes Andreje Rubljova či Andyho Murrayho až do čtvrtfinále, v němž ho zastavil Jannik Sinner. O dva měsíce později se český reprezentant prosadil na antuce v Ženevě, vyšlápl si tam i na Novaka Djokoviče! Jeho jízdu ukončil až ve finále excelentní antukář Casper Ruud.

Na bezprostředně následujícím Roland Garros se český tenista zaskvěl postupem do třetího kola dvouhry a čtvrtfinále čtyřhry (opět po boku kamaráda Čanga).

Vrchol sezony přišel pro Macháče na pařížské olympiádě, když vybojoval spolu s Kateřinou Siniakovou zlatou medaili ve smíšené čtyřhře. Na dosah cenného kovu byl i v mužské čtyřhře, s Adamem Pavláskem ale nakonec museli strpět nepopulární čtvrté místo.

Po nevydařených turnajích v Montréalu a Cincinnati, kam vyčerpaný Macháč neodcestoval v ideálním fyzickém rozpoložení, se zaskvěl postupem do osmifinále US Open. Znovu si tak vylepšil své grandslamové maximum.

Asi nejtrpčí letošní zkušeností byla pro rodáka z Berouna skupinová fáze Davis Cupu ve Valencii. Kvůli zdravotním problémům skrečoval vyrovnaný souboj s domácí hvězdou Carlosem Alcarazem, následně pod tlakem okolností nastoupil do utkání s Alexeiem Popyrinem, aby po pouhých několika minutách vzdal.

Pomyslná karma posléze Macháčovi vynahradila jeho valencijské utrpení. Na asijské šňůře zaznamenal účast v semifinále pětistovky v Tokiu a tisícovky v Šanghaji. Na čínské „monstrakci“ dokonce vyřadil Alcaraze.

Do závěru sezony stihl Macháč ještě tři turnaje, bohužel hned na dvou z nich kvůli zdravotním potížím skrečoval (Almaty – nemoc, Paříž – pravá achilovka). Na nejvydařenější z těchto akcí – populární pětistovce ve Vídni – zapsal postup do čtvrtfinále a v něm absolvoval hezký souboj s pozdějším šampionem Jackem Draperem.

Podle původních plánů se měl čtyřiadvacetiletý Čech zúčastnit ještě příští týden dvěstěpadesátky v Bělehradě, z tohoto klání se ale odhlásil. To znamená, že jeho životní sezona, jež přinesla spoustu radosti jemu i českým fanouškům, právě skončila.

A pomalu můžeme vyhlížet tu další, kterou Macháč zahájí jako lídr českého týmu na United Cupu (27. prosince–5. ledna) v australském Sydney.


deneme bonusu