Paříž 2024: Menšík zvládl první zkoušku, postupují i Macháč a Krejčíková

Po deštivé sobotě byl nedělní program na olympijském turnaji v Paříži obzvlášť nabitý. Na antukových dvorcích v areálu Rolanda Garrose se představilo všech šest českých singlistů a singlistek. Barbora Krejčíková zvládla třísetovou bitvu se Sarou Sorribesovou. Tomáš Macháč ve třech setech vyzrál na Číňana Čanga. Jakub Menšík si poradil s Kazachstáncem Ševčenkem ve dvou setech. Linda Nosková naopak při své olympijské premiéře neuspěla, končí i Kateřina Siniaková.

Menšík si poradil s Ševčenkem
Velmi rychle měl hotovo v úvodním kole pařížského turnaje Jakub Menšík (81.). Osmnáctiletý český tenista, který ještě v pátek hrál semifinále v chorvatském Umagu, porazil Kazachstánce Alexandra Ševčenka (58.) za pouhých 67 minut po setech 6:3, 6:4.

První set rozhodl jediný brejk, kterého Menšík dosáhl už ve druhém gemu. Ve druhém setu se český hráč prosadil na returnu v páté hře, avšak Ševčenko kontroval okamžitým rebrejkem. Menšík ale měl ještě jedno eso v rukávu, udeřil opět v devátém gemu a utkání hned vzápětí dopodával.

Ve druhém kole čeká na Jakuba Menšíka devátý nasazený Tommy Paul.

Macháč v úvodním kole porazil parťáka z deblu
Tomáš Macháč (39.) se v prvním kole olympijských her utkal se svým kamarádem a deblovým parťákem Č'-čenem Čangem (31.) z Číny. V poměrně svižném utkání se českému tenistovi povedlo zvítězit za hodinu a 35 minut po setech 6:2, 4:6, 6:2.

Macháč v prvním setu svědomitě držel servis a dostal se do vedení 1:0 po brejcích ve třetím a sedmém gemu. Ve druhém dějství si oba tenisté několikrát prorazili podání, načež klíčový brejk zaznamenal v desáté hře Čang. Rozhodující set ale už byl zase pod taktovkou českého hráče, který zahájil brejkem v prvním gemu, vedení navýšil v páté hře a zápas posléze úspěšně dopodával.

Ve druhém kole si Macháč zahraje s Alexanderem Zverevem.

Krejčíková udolala španělskou antukářku
Barbora Krejčíková (10.) má za sebou v úvodním kole olympijských her dramatickou bitvu se španělskou antukářkou Sarou Sorribesovou Tormovou (71.). Na centrálním dvorci v areálu Rolanda Garrose dokázala nakonec zvítězit po takřka třech hodinách boje po setech 4:6, 6:0, 7:6.

Poté, co se česká tenistka oklepala z prvního setu a uštědřila soupeřce kanára, byl k vidění dramatický rozhodující třetí set. Krejčíková se v něm ujala vedení 4:2, ale Španělka reagovala okamžitým rebrejkem.

Od té chvíle obě hráčky výborně podávaly a rozhodnout tak musel až závěrečný tiebreak. Do něj sice Krejčíková vstoupila ztraceným podáním, ale pak sebrala dva servisy Sorribesové, načež své vedení ještě o jeden minibrejk navýšila a vybojovala postup do druhého kola.

V něm si česká tenistka zahraje se Sin-jü Wang z Číny.

Siniaková padla s domácí Burelovou
Kateřina Siniaková (38.) se loučí s dvouhrou na olympijských hrách v Paříži v úvodním kole. Nad její síly byla domácí Clara Burelová (44.), se kterou prohrála za necelé dvě hodiny 6:7(3), 4:6. Česká hráčka nedokázala hned dvakrát dopodávat úvodní sadu a ve druhém dějství nezužitkovala vedení 2:0. Pro obě hráčky byl servis v duelu spíš na obtíž než nějakou výhodou.

Muchová na generálku nenavázala
Po postupu do finále v Palermu se zdálo, že Karolína Muchová (29.) získává před olympijskými hrami v Paříži formu. Jenže minimálně v singlu neuspěje. V prvním kole byla nad její síly Kanaďanka Leylah Fernandezová (24.), se kterou prohrála po 142 minutách boje 1:6, 6:4, 2:6.

Utkání mohlo být i kratší, Fernandezová totiž vedla ve druhém setu už 4:2. Muchová se ale nastartovala k obratu a výhrou 6:4 si vynutila rozhodující dějství. V něm však hned třikrát prohrála podání, přičemž se na returnu prosadila pouze jednou, kdy prohrávala už o dva brejky. Fernandezová pak ještě opět navýšila náskok v sedmém gemu.

Noskové olympijská premiéra nevyšla
Linda Nosková (27.) skončila při svém olympijském debutu v prvním kole. Devatenáctiletá Češka podlehla za pouhou hodinu a půl Číňance Si-jü Wang (54.) poměrem dvakrát 3:6. Nosková přišla třikrát o podání, sama se na returnu neprosadila. V utkání doplatila na 29 nevynucených chyb, její čínská přemožitelka zapsala ve stejné statistice pouze 17 hrubek. Nosková naskočí v Paříži ještě do čtyřhry po boku Karolíny Muchové.