Denní menu: Bouzková se blýskla skvělým obratem, postupují i Nosková a Krejčíková

Úterý 18. června nabídlo pořádně nabitý tenisový program. Linda Nosková udolala na pětistovce v Berlíně bývalou světovou jedničku Němku Angelique Kerberovou. Barbora Krejčíková si na turnaji WTA 250 v Birminghamu připsala první singlovou výhru po více než čtyřech měsících. Na stejném místě postoupila po velkém boji Marie Bouzková, naopak Karolína Plíšková dohrála. Tomáš Macháč skončil na podniku kategorie ATP 500 v Halle v úvodním kole dvouhry i čtyřhry.

Nosková porazila Kerberovou
Linda Nosková (28.) si připsala na travnaté pětistovce v Berlíně velmi cenný skalp. Devatenáctiletá Češka si v prvním kole poradila s trojnásobnou grandslamovou vítězkou Angelique Kerberovou (224.) po dvou hodinách boje a setech 7:6(4), 2:6 a 6:4.

Nosková ztratila v prvním setu náskok 5:2, poté ale uspěla v tiebreaku. Po nevydařené druhé sadě se v té rozhodující prosadila díky jedinému brejku ze třetí hry. V osmifinále ji čeká buď Tunisanka Uns Džábirová (10.), nebo Číňanka Sin-jü Wang (40.).

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Bouzková předvedla parádní obrat
Marie Bouzková (37.) se blýskla na úvod turnaje WTA v Birminghamu parádním obratem. Česká tenistka prohrávala v rozhodující sadě s Britkou Heather Watsonovou (198.) už 2:5, přesto dokázala zvítězit po bezmála třech hodinách boje 3:6, 6:4 a 7:5. V osmifinále bude soupeřkou osmé nasazené Bouzkové ruská tenistka Diana Šnajderová (49.).

Krejčíková si poradila se Savilleovou
Barbora Krejčíková (25.) ukončila šňůru pěti porážek, kterou způsobilo zejména zranění, nemoc a výpadek z herního i tréninkového rytmu. Po protrápené antukové části sezony se Krejčíkové povedlo na trávě v Birminghamu v úvodním kole porazit Australanku Darju Savilleovou (85.) za hodinu a 34 minut 6:1, 7:6(5).

Nasazená dvojka Krejčíková byla v průběhu utkání lepší hráčkou, ve druhém setu se ale trápila při využívání příležitostí. Dvakrát se dostala do výhody brejku, dvakrát o tuto výhodu přišla. Zápas ale nakonec zakončila v tiebreaku druhé sady. V dalším kole si česká tenistka zahraje s Harriet Dartovou (101.).

Plíšková nezvládla třísetovou bitvu
Karolína Plíšková (42.) v Birminghamu na povedené vystoupení z Nottinghamu nenavázala. Hned v úvodním kole další travnaté dvěstěpadesátky nesplnila česká tenistka roli velké papírové favoritky a prohrála za necelé dvě hodiny 6:2, 3:6 a 6:7(5) s Caroline Dolehideovou (61.).

V rozhodujícím setu vedla Plíšková nad Američankou, která se do hlavní soutěže dostala navzdory porážce v kvalifikaci, už 5:3. O gem později pak disponovala na příjmu dvěma mečboly, nakonec však skrze zkrácenou hru padla, když zápas ukončila dvojchybou.

Macháč se v Halle neprosadil
Tomáš Macháč (36.) při své letošní premiéře na trávě podlehl za 70 minut dvakrát 4:6 žebříčkovému sousedovi Arthuru Filsovi (37.). Nad dvacetiletým Francouzem vedl o tři roky starší Čech v úvodním setu 3:0, přesto pro něj dvouhra na pětistovce v Halle záhy skončila.

Macháč se posléze představil ještě v prvním kole čtyřhry, kde spolu s Číňanem Č'-čenem Čangem prohráli s monacko-polským párem Hugo Nys, Jan Zieliňski poměrem 1:6 a 3:6. Nasazeným čtyřkám stačilo k postupu pouhých 49 minut.

Vondroušová v deblu neuspěla
Markéta Vondroušová spojila ve čtyřhře na turnaji v Berlíně síly s Desirae Krawczykovou. Nově utvořená česko-americká dvojice prohrála v prvním kole s Nizozemkou Demi Schuursovou a Brazilkou Luisou Stefaniovou poměrem 3:6 a 4:6.

Bartoň navázal na kvalifikaci
Hynek Bartoň (485.) vstoupil vítězně do hlavní soutěže na antukovém challengeru v polské Poznani. Český kvalifikant přehrál v prvním kole domácího držitele divoké karty Olafa Pieczkowského (550.) za hodinu a půl 7:5 a 6:0.

Dvacetiletý Bartoň sice v prvním setu nevyužil vedení 4:1, od stavu 5:5 ale získal osm gemů v řadě a postoupil do osmifinále. V něm ho čeká šestý nasazený Nick Hardt (206.) z Dominikánské republiky.

Veselý se nadále trápí
Jiří Veselý (243.) prohrál už počtvrté v řadě v prvním kole challengeru. Český dlouhán nestačil na antuce v italském městě Sassuolo na Peruánce Ignacia Buseho (332.) po setech 6:7(3) a 1:6. Veselý v utkání odvrátil jediný brejkbol ze sedmi, sám využil na returnu „pouze“ tři ze sedmi šancí.

Terra Wortmann Open 2024, Halle (muži, GER, 2 411 390 EUR, tráva)
Arthur Fils (FRA, 37.) – TOMÁŠ MACHÁČ (36.) 6:4, 6:4

Nys (MON), Zieliňski (POL) – MACHÁČ, Č. Čang (CHN) 6:1, 6:3

Ecotrans Ladies Open, Berlín (ženy, GER, 802 237 EUR, tráva)
LINDA NOSKOVÁ (28.) – Angelique Kerberová (GER, 224.) 7:6(4), 2:6, 6:4

Gauffová, Pegulaová (obě USA) – NOSKOVÁ, SINIAKOVÁ 4:6, 0:5x odloženo
Krawczyková (USA), VONDROUŠOVÁ – Schuursová (NED), Stefaniová (BRA) 3:6, 4:6