Agel Říčany Open: Patnáctiletá Bervid zaskočila kvalifikační jedničku! Postupují také Hrdinková a Šebestová

Středočeské Říčany hostí ženský antukový turnaj ITF s dotací šedesát tisíc dolarů. Hlavní soutěž je na programu od pondělí, ale už v neděli se rozhořely kvalifikační boje, do kterých postupně zasáhlo také osm českých tenistek. Do dalšího kola prošly tři z nich včetně teprve patnáctileté Victorie Bervid, která si vyšlápla na favorizovanou Němku Mordergerovou.

Fantastického úspěchu v úvodním kole kvalifikace dosáhla teprve patnáctiletá Victoria Bervid. Česká hráčka, která se do pavouka dostala až jako náhradnice a vyfasovala pro první zápas kvalifikační jedničku Yanu Mordergerovou, dokázala favorizovanou Němku dokonale zaskočit.

V utkání, které trvalo dvě hodiny a 45 minut, zvítězila po obratu 3:6, 7:5 a 6:3, když přitom ve druhém setu prohrávala už 1:4 a poté také 4:5 se ztraceným podáním. Druhé dějství ale úspěšně otočila a vypořádala se i s obtížemi na začátku třetí sady, ve které prohrávala 1:3. Šňůrou pěti vyhraných gemů skóre otočila a senzačně postoupila do dalšího kola.

Postup v bojích o hlavní soutěž zaznamenala také Ivana Šebestová (570.), která si v Říčanech poradila s náhradnicí Annou Semenovovou, kterou porazila 6:3, 6:4.

Na vítězství svých krajanek navázala v závěrečné rundě zápasů Denise Hrdinková (707.), která uspěla v duelu s Litevkou Klaudijí Bubelyteovou (666.). Postup do pondělního finálového kola kvalifikace vybojovala za rovných sto minut po vítězství dvakrát 6:4.

Další Češky dohrály
Dalším domácím hráčkám, které se v kvalifikaci představily, nedokázaly přes brány prvního kola projít. Divoká karta Kateřina Hajná (-) nestačila na kvalifikační nasazenou šestku Mariu José Portillovou Ramírezovou (581.) z Mexika, jíž podlehla 1:6, 2:6. V zápase si sedmnáctiletá tenistka nevybojovala ani jeden brejkbol.

Linda Ševčíková (929.) prohrála se Slovenkou Sofií Milatovou (656.) po setech 3:6, 2:6 za hodinu a 26 minut. 25leté Češce nevyšly začátky obou setů, když pokaždé ztratila hned na úvodu svůj servis a její soupeřka už se pak o svůj náskok připravit nenechala.

Do kvalifikace zasáhla díky divoké kartě od pořadatelů také osmnáctiletá Klára Kajabová (-), ani ona však nepostoupila, nasazené osmičce Sině Herrmannové (587.) podlehla hladce 2:6, 1:6. V první sadě za stavu 0:5 sice dokázala mladá Češka snížit na 2:5, ale poté už její soupeřka set doservírovala a druhá sada byla od stavu 1:1 už jednoznačnou záležitostí v podání o tři roky starší Němky.

Náladu českým fanouškům v Říčanech nezlepšila ani teprve čtrnáctiletá Barbora Slavíková (-). Další z českých tenistek startující na turnaji na divokou kartu prohrála se slovenskou favoritkou Eszter Mériovou (551.) 3:6, 1:6. V první sadě sice dokázala Slavíková smazat ztrátu brejku a vyrovnat z 0:2 na 2:2, ale poté už po zbytek zápasu s o šest let starší soupeřkou krok držet nedokázala.

Osmnáctiletá Češka Tereza Poláková (-) nezvládla zápas s Maďarkou Kiarou Amarissou Tóthovou (590.), nasazené devítce podlehla jednoznačně 0:6, 0:6. V první sadě si Češka vypracovala ve druhém a šestém gemu po jednom brejkbolu, oba ale neproměnila. Ve druhém setu už si Poláková žádnou šanci na brejk nevypracovala.

Agel Říčany Open 2023 (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
Maria José Portillová Ramírezová (MEX, 581.) – KATEŘINA HAJNÁ (-) 6:1, 6:2
LINDA ŠEVČÍKOVÁ (929.) – Sofia Milatová (SVK, 656.) 3:6, 2:6
Sina Herrmannová (GER, 587.) – KLÁRA KAJABOVÁ (-) 6:2, 6:1
Polina Lejkinová (694.) – Bianca Běhulová (SVK, 608.) 6:3, 2:6, 6:2
Eszter Mériová (SVK, 551.) – BARBORA SLAVÍKOVÁ (-) 6:3, 6:1
TEREZA POLÁKOVÁ (-) – Amarissa Kiara Tóthová (HUN, 590.) 0:6, 0:6
Leonie Kungová (SUI, 574.) – Weronika Beszaková (POL, 716.) 6:1, 6:0
Yana Mordergerová (GER, 545.) – VICTORIA BERVID (1149.) 6:3, 5:7, 3:6