Djokovič nebo Del Potro v Česku či Slovensku? Jako no name hráči nezaujali
Djokovič, Del Potro nebo Wawrinka. Fanoušci po celém tenisovém světě dnes platí často velké peníze za možnost zhlédnout jejich utkání. Před lety ovšem tito hvězdní hráči zápolili v Česku nebo na Slovensku před často poloprázdnými tribunami. Své kariéry totiž v jinošských letech startovali na challengerech, při nichž se představili i ve střední Evropě. Velkou stopu tehdy nezanechali. Až na několik výjimek. V Prostějově se dařilo špičkovým antukářům Coriovi a Ferrerovi, samostatnou kategorií je poté vystoupení Nadala v Brně, který jako sedmnáctiletý teenager poslal v Davis Cupu českou reprezentaci do baráže.
Budoucí tenisové hvězdy zkoušely na prahu své kariéry štěstí především na dvou největších challengerech v Česku a na Slovensku, v Prostějově a Bratislavě. Ve slovenské metropoli zažili v tomto směru tenisoví fajnšmekři hody v roce 2004. Tehdy se na tamějším halovém challengeru, který se hraje na sklonku sezony v listopadu, objevil sedmnáctiletý teenager Novak Djokovič.
Rodák z Bělehradu se tehdy postupně snažil opouštět turnaje kategorie futures. Do Bratislavy přijížděl černovlasý mladík v zádech s vítězstvím na německém challengeru v Cáchách, přičemž k triumfu došel až z kvalifikace. V prvním kole slovenského challengeru sedmnáctiletý talent porazil ve dvou setech domácího Mertiňáka, ve druhém kole mu vystavila stopku jednička turnaje Dominik Hrbatý, která zvítězila 6:4, 7:5.
V tom samém roce se na halovém turnaji ve slovenské metropoli objevil i nenápadný švýcarský mladík s jednoručným bekhedenem Stan Wawrinka. Rodákovi z Lausanne táhlo na dvacet a prosazoval se výhradně na domácích antukových challengerech. Že ještě nenastal jeho čas, se ukázalo i v Bratislavě. Budoucí trojnásobný grandslamový šampion neprošel kvalifikací, když mu ve druhém kole vystavil stopku o rok mladší Ukrajinec Sergij Stachovskij.
V českých a slovenských „luzích a hájích“ se pokoušel prosadit na vyšší úroveň i Juan Martín Del Potro. V roce 2006 se tehdy osmnáctiletý čahoun z Tandillu představil nejprve na jaře v Prostějově a na podzim v Bratislavě. Na Hané Del Potro doplatil na nepříznivý los, který mu do prvního kola přihrál tehdy stabilního hráče TOP 50 Tomáše Berdycha. Argentinec podlehl českému hráči ve dvou setech.
V listopadu si argentinský ranař zahrál v Bratislavě, kde sice v prvním kole přehrál ve dvou setech domácího Lukáše Lacka, ve druhém kole musel za nepříznivého stavu 1:6 a 3:4 skrečovat duel Polákovi Kubotovi.
Hvězdný záblesk býka
Na Českou republiku má jistě dobré vzpomínky Rafael Nadal. S trochou nadsázky se dá říci, že právě zde, konkrétně v Brně při utkání prvního kola Davis cupu mezi Českem a Španělskem, si v roku 2004 připsal první výrazný triumf. Na Brněnské výstaviště tehdy přijel býk, jak se mu přezdívá, v roli sedmnáctiletého teenagera, který měl po boku Tommyho Robreda především sbírat zkušenosti. Nadal, jenž se nacházel ve čtvrté desítce žebříčku ATP, si v jihomoravské metropoli nakonec zahrál tři duely. V pátek sice ve třech setech podlehl Jiřímu Novákovi, stejně tak v sobotu po boku parťáka Robreda i dvojici Novák, Štěpánek, jeho velká chvíle ale přišla v neděli. Za stavu 2:2 nastoupil Nadal k rozhodujícímu duelu prvního kola Davis Cupu proti zkušenému Štěpánkovi.
Rodák z Manacoru rozhodující utkání zvládl a po vítězství dvakrát 7:6 a 6:3 zajistil Španělům postup do čtvrtfinále. Země z Pyrenejského poloostrova v roce 2004 prestižní týmovou soutěž vyhrála a Nadal od pátečního sinlového nezdaru s Novákem už neprohrál v Davis Cupu jediný duel ve dvouhře!
Antukovým hvězdám se v Prostějově dařilo
Na prostějovském challengeru se představilo v rané fázi kariéry i několik špičkových antukářů, kteří už si užívají tenisového důchodu. V roce 2002 triumfoval na Hané tehdy dvacetiletý Argentinec Guillermo Coria, jenž o dva roky později sehrál památné pětisetové finále French Open, v němž prohrál s Gastonem Gaudiem, v roce 1999 skončil ve finále prostějovského challengeru pozdější vítěz Roland Garros Juan Carlos Ferrero.