Svítá se mužskému tenisu v Rusku na lepší časy?

- Radek Barkman

O uplynulém týdnu skončil tradiční a patrně v Rusku nejvýznamnější turnaj Kremlin cup. Hrál se klasicky v mužském i ženském podání. Během jeho sledování musela lecjakému pozornému divákovi vytanout na mysl spletitá vývojová křivka zdejšího mužského tenisu. Kde jen ty loňské sněhy jsou, chtělo se až povzdechnout. Pýcha mezi ruskými sporty, pozlacená dvěma daviscupovými tituly z let 2002 a 2006, prožívá dobu temna s nadějí na lepší zítřky.

Tradiční moskevský turnaj Kremlin cup se koná nepřetržitě již od roku 1990. A za tu dobu poznal obrovské množství ruských vítězů. Vždyť jen tenisový samorost Jevgenij Kafelnikov (na fotografii z roku 2009, pozn. redakce), mimo jiné také vášnivý milovník pokeru, který to dotáhl v květnu 1999 až na post světové jedničky, dokázal tento podnik ovládnout hned pětkrát po sobě. Při pohledu na první vítězný ročník 1997 však zjistíme, že v turnaji startovali pouze tři Rusové. Z toho právě Kafelnikov, mladičký kvalifikant Marat Safin a muž startující na divokou kartu Alexander Volkov. Jen pro srovnání, Čechů tehdy bylo v pavouku hlavního turnaje celkem šest.

Jak to tak bývá, v Rusku byl nastartován nový tenisový boom. Z Marata Safina se rázem stal tahoun ruské daviscupové reprezentace, kterou doplnil tehdy i jiný mladík Michail Južnyj. Tohle trio si v roce 2002 dokonce vyšláplo i ve finále soutěže o Salátovou mísu na Francii, kterou před jejím publikem dorazil právě Južnyj. Boom pokračoval, do desítky si proklestil kromě zmiňovaného tria cestu také pozdější hříšník Nikolaj Davyděnko. V roce 2006 tak Rusové měli dokonce hned čtyři své hráče do třicítky a nebylo proto divu, že zaznamenali další triumf v DC, o čtyřiadvaacet měsíců později pak osm lidí ve stovce. Tento počet se zdá být vzhledem k dnešku nereálný.

S příchodem nového desetiletí Rusů mezi elitou ubývalo. Stejně jako domácích vítězů Kremlin cupu. Šňůru šesti výher v řadě mezi lety 2004-2009 utnul triumf Srba Viktora Troického. Od té doby nebyli Rusové ani ve finále, nepočítáme-li naturalizovaného Kazacha Michaila Kukuškina. Konkurenceschopných tenistů totiž země v posledních letech moc nenabízí. A tak se dokonce stalo, že v roce 2015 byl ve stovce pouze Teimuraz Gabašvili. Výjimkou těchto let nebyly ani potupné pády ruské reprezentace do nižších zón Davisova poháru.

Letošní Kremlin cup ovšem nabídl naději na lepší zítřky. V hlavní soutěži totiž startovalo sedm zástupců pořadatelské země, z nichž u pěti z nich nepřesáhl věk 25 let! Upoutal zejména čtvrtfinálový výsledek zelenáčů Daniila Medveděva (20 let) nebo Alexandera Bublika (19 let). Bystří čtenáři mohou nalézt jistou paralelu s českým tenisem. Každá úspěšná generace jednou končí a věřme, že se noví Kordové, Novákové, Berdychové nebo alespoň Pavláskové budou na okruhu ATP objevovat v hojnějším počtu. A že nenecháme spálit vzpomínky na dva daviscupové primáty sibiřským mrazem.