Roland Garros: Duel Bouzkové byl kvůli tmě odložen, trojice Čechů v singlu končí

V rámci pondělního programu Roland Garros bohužel neuspěl žádný český tenista. O postup se rval v pěti setech Lukáš Rosol, který po velké bitvě nestačil na Jihoafričana Harrise. Pařížské prokletí neprolomila Kristýna Plíšková, ta znovu končí na tomto grandslamu v prvním kole. Neuspěla ani Barbora Strýcová, která v souboji zkušených tenistek podlehla Australance Stosurové. Marii Bouzkovou čeká proti Kanaďance Andreescuové třetí set, ale to až v úterý, neboť duel byl kvůli tmě přerušen. V Paříži se nepředstaví Petra Kvitová. Světová šestka se měla krátce po poledni střetnout s Rumunkou Cirsteaovou, dvě hodiny před duelem se však vinou bolavého předloktí z podniku odhlásila.

Duel Bouzkové byl přerušený kvůli tmě
Marie Bouzková (118.) se více než dvě hodiny rvala o postup s Kanaďankou Biancou Andreescuovou (23.), ale česko-kanadský souboj musel být odložen na úterý. Umpirová rozhodčí rozhodla o odložení duelu kvůli tmě po druhém setu za stavu 7:5, 4:6. Bouzková se do hlavní soutěže dostala jako lucky loser a v prvním kole čelí 22. nasazené hráčce.

Strýcová nestačila na Stosurovou
Barbora Strýcová (40.) neobhájí na Roland Garros loňskou osmifinálovou účast. Třiatřicetiletá tenistka nestačila v pondělním duelu na o dva roky starší Australanku Samanthu Stosurovou (96.), které podlehla za 104 minut po setech 2:6, 6:7(3).

Strýcová ztratila první set poté, co v jeho závěru ztratila dvakrát v řadě servis. Bývalá česká fedcupová reprezentantka poté měla ve druhém setu výhodu brejku, ale soupeřka vývoj srovnala. Stosurová neproměnila za stavu 5:4 mečbol a rozhodoval až tiebreak. V něm měla Strýcová vedení 3:1, ale Australance se povedl obrat a po výsledku 6:2 a 7:6(3) míří do druhého kola, ve kterém narazí na Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou.

„Ona hrála ze začátku mnohem líp než já, nemohla jsem se do toho dostat. Hrála jsem něco, co na ni vůbec neplatilo. Ve druhém setu jsem bohužel neproměnila pár šancí,“ řekla po bolestivé porážce Strýcová.

Rosol padl v pěti setech
Lukáš Rosol (149.) byl blízko postupu do druhého kola letošního Roland Garros, ale po dvou a půl hodinovém boji bohužel neuspěl. Český daviscupový reprezentant svedl tuhou bitvu s Jihoafričanem Georgem Lloydem Harrisem (90.) a favorizovanému soupeři byl více než vyrovnaným soupeřem.

Rosol, který se dostal do hlavní soutěže letošního Roland Garros jako lucky loser, prohrál až v pěti setech – 1:6, 6:4, 6:2, 1:6 a 2:6. Třiatřicetiletý Čech se tak popáté do druhého kola tohoto antukového grandslamového turnaje bohužel nepodívá.

„Na zápas jsem se těšil, věděl jsem, že budeme hrát na více setů. Bylo to dobré utkání, kéž bych jich měl víc. Soupeř ve druhém a třetím setu nebyl schopný trefit kurt. Naopak čtvrtý a pátý set odehrál bravurně. Ode mě byl pátý set nejlepší v zápase,“ zhodnotil pětisetovou porážku Rosol.

Zkušený český tenista nebyl příliš spokojen se stavem kurtu číslo 10. „Přišel mi dost rychlý. Hrozně to klouže. Na každý zápas potřebuju nové boty,“ prozradil.

Kristýna Plíšková končí opět v úvodním kole
Už čtvrtým rokem po sobě končí pro Kristýnu Plíškovou (112.) Roland Garros v prvním kole. Česká tenistka podlehla na úvod pondělního programu žebříčkové sousedce Lauren Davisové (111.) za hodinu a osm minut 2:6 a 4:6. Plíšková ztratila v utkání celkem třikrát vlastní servis, zatímco na příjmu nezískala jediný gem.

Ani na pátý pokus tak Kristýna Plíšková nezužitkovala start v hlavní soutěži v postup do druhého kola. Čtyřikrát pak startovala v Paříži v kvalifikaci, kde rovněž neuhrála ani kolo. „Nehraje se mi tady dobře. Nikde jinde takovou sérii proher nemám. Špatně jsem returnovala, nedala jsem skoro ani jeden. To byl klíč. Ani jsem nebyla nervózní, ale mám samozřejmě v sobě, že jsem tady ještě nevyhrála,“ shrnula Plíšková, která už se těší na travnatou část sezóny. Bere ji jako zpestření.

Překvapení: Wozniacká prohrála s Kudermětovovou
Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká (13.) končí na Roland Garros už v prvním kole. Dánská grandslamová šampionka sice vstoupila do utkání s Ruskou Veronikou Kudermětovovou (68.) kanárem, další dvě sady už ale brala překvapivě soupeřka. Ta se nakonec radovala z triumfu v poměru 0:6, 6:3 a 6:3

Stan Wawrinka (SUI)[24] – Jozef Kovalík (SVK) 6:1, 6:7(3), 6:2, 6:3
BARBORA STRÝCOVÁ – Samantha Stosurová (AUS) 2:6, 6:7(3)

Kurt č. 1 (11:00)
Kaia Kanepiová (EST) – Julia Görgesová (GER)[18] 7:5, 6:1
Jessica Pegulaová (USA) – Ashleigh Bartyová (AUS)[8] 3:6, 3:6
Aljaž Bedene (SLO) – Borna Čorič (CRO)[13] 1:6, 7:6(4), 4:6, 4:6
Jéremy Chardy (FRA) – Kyle Edmund (GBR)[28] 6:7(1), 7:5, 4:6, 6:4, 5:5* – přerušeno kvůli tmě

Kurt č. 4 (11:00)
Lauren Davisová (USA) – KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ 6:2, 6:4
Yannick Maden (GER) – Kimmer Coppejans (BEL) 7:6(0), 7:5, 6:3
Jaume Munar (ESP) – Salvatore Caruso (ITA)
Giulia Gatto-Monticoneová (ITA) – Sofia Keninová (USA) 3:6, 7:5, 2:6

Kurt č. 5 (11:00)
Pablo Carreňo Busta (ESP) – Joao Sousa (POR) 6:3, 6:1, 6:2
Anastasija Pavljučenkovová (RUS) – Mandy Minellaová (LUX) 4:6, 2:6
Henri Laaksonenová (SUI) – Pedro Martínez (ESP) 6:1, 6:0, 7:6(4)

Nikoloz Basilašvili (GEO)[15] – Juan Ignacio Londero (ARG) 4:6, 1:6, 3:6
Reilly Opelka (USA) – Cristian Garin (CHI) 6:7(0), 5:7, 6:7(9)
Danielle Collinsová (USA) – Tatjana Mariaová (GER) 6:0, 6:2
Alison Riskeová (USA) – Andrea Petkovicová (GER) 6:2, 3:6, 5:7

Kurt č. 10 (11:00)
Miomir Kecmanovič (SRB) – Denis Kudla (USA) 6:0, 6:7(7), 5:7, 6:3, 6:4
Astra Sharmaová (AUS) – Shelby Rogersová (USA) 3:6, 3:6
Lloyd Harris (RSA) – LUKÁŠ ROSOL 6:1, 4:6, 2:6, 6:1, 6:2
Kurumi Naraová (JPN) – Dalila Jakupovičová (SLO) 7:5, 5:7* – přerušeno kvůli tmě

Kurt č. 12 (11:00)
Filip Krajinovič (SRB) – Frances Tiafoe (USA)[32] 6:2, 4:6, 6:3, 3:6, 6:0
Guido Andreozzi (ARG) – Guido Pella (ARG)[19] 6:7(2), 4:6, 6:1, 1:6
Aliona Bolsovová (ESP) – Věra Zvonarevová (RUS)
Su-wej Sie (TPE)[25] – Viktorija Golubicová (SUI) 6:4, 3:6, 6:0

Kurt č. 13 (11:00)
Alex De Minaur (AUS)[21] – Bradley Klahn (USA) 6:1, 6:4, 6:4
Polona Hercogová (SLO) – Aljaxandra Sasnovičová (BLR) [32] 4:6, 6:2, 8:6
Luksika Kumkhumová (THA) – Anastasija Sevastovová (LAT) 1:6, 4:6