Andersonovi přejí na sociálních sítich smrt! Je to časté, shodují se tenisté

- Jan Vojkůvka

Poměrně ožehavé téma, které je na pořadu dne, se rojí i na letošním Wimbledonu, kde se stalo už několik hráčů a hráček terčem útoků naštvaných fanoušků, kteří se nestydí používat i ta nejbolestivější místa za účelem ublížit, urazit, zranit…

Ne, nejedná se o fyzické útoky, ale o něco mnohdy horšího. Sportovec musí být psychicky odolný, u tenistů to platí dvojnásob, ale po těžkých porážkách bývá právě psychická stránka každého hráče či hráčky pořádně nalomena. A do toho přichází naštvané a mnohdy až vulgární vzkazy přes sociální média, která rozhodně nepotěší.

S vývojem sociálních médií a možnosti anonymně na toho či onoho sportovce zanadávat, vylít si vztek či poslat vyhrůžku, se z této situace stal takový nešvar, který je tak častý, jako ranní vstávání a plnění povinností.

Jedná se zejména o naštvané sázkaře, kteří na některém ze zápasu prohráli své peníze. To je však neomlouvá, aby mohli konat to, co konají. Na probíhajícím Wimbledonu se terčem hrubých vzkazů stal Jihoafričan Kevin Anderson, kterému ve schránce jeho účtu na sociální síti přistály vzkazy s přáním smrti.

„Stává se to víceméně po každém zápase, bez ohledu na okolnosti,“ přiznal Anderson v rozhovoru pro anglická média. „Lidé, kteří sází na zápasy, jsou schopni na sociálních sítích napsat vlastně cokoliv.“

Jeho, jako zkušeného harcovníka už podobné vzkazy příliš vyvést z míry nemohou, ale jsou případy, kdy to sportovec nedokáže hodit za hlavu.

Skončila kvůli urážkám

Přívalu nadávek a urážek se stala mimo jiné i Kanaďanka Rebecca Marinová, která si kvůli psychické únavě musela v roce 2012 vzít dlouhou, více než půlroční, pauzu. O rok později se pokusila k tenisu vrátit, ale nakonec definitivně s profesionálním sportem skončila. Psychický nápor byl příliš velký.

Bylo jí teprve dvaadvacet let a kariéru měla před sebou. „Dlouho a usilovně jsem o tom přemýšlela. Už mi chybí vášeň a zapálení pro to, abych se udržela na úrovni, na níž bych v profesionálním tenisu ráda byla,“ řekla tehdy Marinová, která ovšem také přiznala, že trpěla depresemi, které sice údajně přišly daleko dříve než ony nadávky na internetu, ale jejich zhoršení plynulo i z tlaku, který na ni byl nespokojenými anonymy na sociálních sítích vytvářen. „Psali mi, že mám umřít, že mám shořet v pekle, že jsem kráva a idiot, že jsem jim prohrála (vsazené) peníze. A to bylo ještě mírné,“ svěřila se.

Watsonová se obrnila, Kontaová radí dobrou náladu

Případ Marinové rozhodně není ojedinělý, naštěstí však většina tenistů a tenistek dokáží výlevy naštvaných "fanoušků" ignorovat. Podobně jako Heather Watsonová, britská tenistka, která se terčem výhružek stala už v roce 2015, kdy ji bylo vyhrožováno smrtí a její účet byl zasypaný dalšími výhružkami a "přáními".

„Měla jsem vzkazy, že zabijí mě i mou rodinu, přání, abych dostala rakovinu a pomalu umírala. Nebo abych umřela bolestivě a trápila se. Strašná slova, na které ani nemohu myslet,“ řekla minulý rok pro New York Times.

A nadávek se Watsonová dočkala i letos po výpadku s Němkou Beckovou už v prvním kole, s níž prohrála 8:10 ve třetím setu. A i nyní se na ni sypala jedna urážka za druhou. Tentokrát však měla Watsonová bojovnou náladu a už si to nebrala tolik jako o rok dříve. „Nejsou dost stateční, aby to řekli osobně. Proto se schovávají za počítač,“ podotkla pro The Guardian.

Nájezdu útoků čelí zejména její účet na Twitteru. „Po porážce jsem naštvaná sama na sebe. Nevím, nebyl to dobrý den a pak jsem šla na Twitter. A tam toho bylo hodně,“ sdělila. „Ale co s tím můžete dělat? Lidé to vždy budou dělat, musíte se s tím poprat,“ podotkla.

V podobném duchu se snaží hovořit i Johanna Kontaová, která už má také zkušenosti s podobnými útoky. „Naneštěstí to existuje. je důležité to nečíst, nevěnovat tomu pozornost. Ale když už to čtete, tak se ujistěte, že to děláte v dobrém rozpoložení a můžete se tomu zasmát, protože jinak vám to zcela zrujnuje den,“ radí Kontaová.

Ani ona totiž nebyla ušetřena naštvaným a vulgárním vzkazům, mnohdy zacházejícím až do brutality. A to zejména s možným tzv. prodejem zápasů, tedy úmyslným porážkám. „Nikdy jsem neslyšela, že by se to v ženském zápase mohlo stát,“ věří Kontaová.

Murray má recept

Možný recept pro všechny sportovce nachází Andy Murray v hesle, že v jednoduchosti je síla. Osobně vidí možnost, jak se uchránit od vlivu podobných vzkazů na vlastní osobu v odinstalování aplikací pro sociální sítě během turnajů.

„Na velkých turnajích odstraním Twitter ze svého telefonu,“ nachází jednoduchý prostředek, jak se odpoutat od všech strastí a problémů se sociálními sítěmi spojenými.


deneme bonusu