Magie tenisové rakety. Jak vybrat tu správnou?
Výběr správné tenisové rakety je pro každého hráče velká alchymie. Profesionální tenisté testují nové modely dlouhé týdny a někdy i měsíce, přičemž je i sebemenší detail může od této změny odradit. V následujícím článku vám přiblížíme hlavní parametry, které při jejich výběru mohou hrát roli.

Váha rakety
Klíčovým faktorem při výběru nové tenisové rakety je její váha. Profesionální tenisté používají nejtěžší dostupné rakety na trhu a ještě si je podle svých potřeb dovažují. Například raketa Novaka Djokoviče váží po vypletení 359 gramů. S touto váhou by toho však netrénovaní rekreační hráči mnoho neodehráli. Pro ně je vhodná hmotnost okolo 250 gramů. Pokročilejší tenisté využijí váhu cca do 290 gramů. Závodní hráči a profesionální tenisté pak používají rakety, které váží 300 gramů a více.
Výplet
Výplety raket můžeme dělit na tři základní skupiny. Nejrozšířenějším typem výpletu jsou syntetické struny, které jsou tvořeny z jemných nylonových vláken, které jsou cenově mnohem lépe dostupné. Profesionální tenisté však nejčastěji využívají struny přírodní. Jedná se o nejkvalitnější struny, které jsou vyráběny z ovčích nebo hovězích střev. Oproti syntetickým strunám mají kratší životnost, ale na druhou stranu jsou více šetrné k hráčově ruce. Třetí variantou tenisové výpletu je kombinace obou druhů strun, při které hráč použije na dlouhé a krátké struny odlišné varianty. Kombinaci strun používá i Roger Federer, ovšem oba jeho výplety jsou přírodního původu.
Roger’s tension at #LaverCup pic.twitter.com/xRVg8GTlKD
— Luxilon Tennis (@LuxilonTennis) 23. září 2017
Napětí strun
Jedná se o jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje samotnou hru hráče. Uvádí se v kilogramech. Čím menší napětí strun, tím více míček letí, ale hráč má zároveň mnohem menší kontrolu. Vysoké napětí naopak využijí hráči, kteří chtějí mít nad míčem větší kontrolu, ale musí na to mít dostatečnou sílu.
Velikost gripu
Důležitým faktorem při výběru rakety je také velikost držadla. Tabulky uvádějí rozdělení podle velikosti v rozsahu 0 - 5. 0 je pro nejmenší děti do 8 let. Velikost 1 je pak určena pro děti do 11 let a ženy s malou rukou. 2 je standartní velikost pro ženy a následně 3 - 5 pro muže. Velikost gripu je však u každého hráče velice individuální a záleží na velikosti rukou. Například Rafael Nadal používá grip velikosti 2, což je pro muže nezvykle malá velikost. Na základní grip pak ještě většina tenistů přidá omotávku (overgrip), která lépe odvádí pot a omezuje protočení rakety v ruce. Vrchní omotávka se také rychleji opotřebuje, a tak je často nutná její výměna. Přeborníkem v této činnosti je bezpochyby Richard Gasquet. Francouzský tenista stihne výměnu omotávky za necelých 28 vteřin a během střídání stran mu tak zbyde ještě mnoho času.
Značky raket
Na výrobu tenisových raket se v současné době specializuje mnoho firem. Nejvíc svých zástupců v první stovce mužského žebříčku mají s velkým náskokem společnosti Head, Wilson a Babolat. V elitní světové stovce pak v menší míře najdeme i značky Yonex, Prince, Tecnifibre a Srixon.
Nejvýše postavený hráč každé firmy:
1. ATP Rafael Nadal – Babolat
2. ATP Roger Federer – Wilson
3. ATP Andy Murray – Head
9. ATP Stan Wawrinka – Yonex
16. ATP Kevin Anderson – Srixon
17. ATP John Isner – Prince
50. ATP Aljaž Bedene – Tecnifibre