Potrestaná Erraniová stále trvá na své verzi. Matčin prášek mi spadl do jídla, tvrdí Italka

- Johan Čáp

Zkušená italská tenistka Sara Erraniová se stala během týdne nedobrovolně hvězdou většiny sportovních rubrik. Její verze o tom, jak se jí zakázaná látka letrozol dostala do těla, budila u mnoha čtenářů jejího prohlášení minimálně úsměv. „Snědla jsem jídlo, do kterého spadl prášek mé matky, který bere na prevenci rakoviny prsu,“ tvrdila. Její vysvětlení však antidopingová komise vzala, italskou tenistku tak čeká jen dvouměsíční distanc. „Ti, co dobrovolně dopují, by měli schytat doživotní zákaz,“ překvapila prohlášením paradoxně tenistka, která byla sama pozitivně testována.

Na začátku týdne přišel pro tenisový svět další dopingový šok. Po dlouze propírané kauze Marie Šarapovové, která byla potrestána v lednu loňského roku za pozitivní test na užití meldonia, nebo britském skandálu Daniela Evanse, jenž letos v červnu přiznal požití kokainu, se nad bílým sportem znovu smrákají mraky. Další hříšnicí se stala aktuálně 97. hráčka světového žebříčku, Italka Sára Erraniová, v jejímž kontrolním vzorku moči z 16. února letošního roku byly nalezeny stopy letrozolu, ktery je na seznamu zakázaných látek mezinárodní antidopingové organizace WADA.

Vysvětlení? „Prášek mé matky, který bere po operaci rakoviny prsu, se musel dostat do mého jídla,“ stojí v oficiálním prohlášení třicetileté rodačky z Boloni. Což o to, letrozol se opravdu v medikamentu Femara, který její matka užívá od roku 2012, objevuje, twitterový vzkaz Erraniové ovšem vzbudil posměch u mnoha lidí z tenisové komunity z důvodu velmi naivního vysvětlení, jakým způsobem se látka do těla majitelky kariérního grandslamu ve čtyřhře mohla dostat. „Musel do jídla asi spadnout,“ míní.

Italka si však stojí za svým, dokonce si nechala dobrovolně udělat analýzu ze vzorku vlasu. „Pokud bych užila jednu pilulku toho medikamentu, testem by se prokázalo, že v nich zbyly ještě stopy letrozolu. Jenže analýza byla negativní!“ přinesla agentura AP její argumentaci, že požila pouze stopové množství. Její prohlášení má však v těchto místech mezery. Technologií, jakou provedla svůj zmiňovaný test, neumožnuje, aby byl tento fakt brán jako oficiální důkaz její neviny.

Nezávislý tribunál tento týden jejímu vysvětlení nicméně uvěřil, příčinou objevení letrozolu v její moči bylo požití zakázané látky v jídlu, porušení antidopingových pravidel tudíž nebylo logicky vědomé. I z tohoto důvodu tak Erraniová vyvázla s mírnějším trestem, dvouměsíční herní stopkou, která skončí 2. října, a ztrátou bodů i prize money získaných na turnajích od inkriminovaného 16. února 2017 do 7. srpna.

„Rozhodnutí tribunálu mluví jasně, byla jsem shledána vinnou z nevědomého požití látky, která nemá pro sportovkyně paradoxně žádné podpůrné účinky,“ bránila se rázně na tiskové konferenci v Miláně všem nařčením z tenisového světa. „Vždy je na daném sportovci, zda mu svědomí za takovéto situace dovolí pokračovat, nebo sám skončí. Já si vybrala první možnost, neboť vím, že jsem neudělala nic špatného,“ jasně deklaruje.

Italská tenistka byla o svém pozitivním nálezu informována už v dubnu, i přesto se však nadále zúčastňovala tenisových turnajů. „Vždy jsem byla šampionkou čistého sportu. I nadále tak platí mé přesvědčení, že všichni, kteří úmyslně sáhli k dopingu, by měli být doživotně suspendování,“ neustupuje Italka ze svých principů.

Pro Erraniovou ovšem rozhodnutí o přerušení sezóny znamená jediné, nemožnost účasti na US Open, na kterém loni vypadla v singlu už v 1. kole. „Pauzu využiji k znovunabrání motivace. Konečně si navíc můžu odpočinout od tlaku, kterému v posledních dnech neustále čelím,“ plánuje. „Budu trénovat tak tvrdě, abych se vrátila silnější,“ končila v slzách dojetí své vystoupení na setkání s médii.