Dnešní výhra? Hnusná, netají Pavlásek. V Melbourne vyřadil svou nemesis
PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Adam Pavlásek už prožil povedenější vstupy do turnajů. V úvodním kole Australian Open se musel se svým parťákem Jeanem-Julienem Rojerem pořádně nadřít, nakonec ale monacko-francouzský pár Romain Arneodo, Arthur Cazaux porazili po setech 6:3, 6:7(4) a 6:4. „Byl to hnusný zápas, bolelo to, ale na to se historie neptá. Počítá se výhra,“ nechal se následně slyšet český reprezentant.
V rozhodující sadě jste měli namále, celkově jste odvrátili šest brejkbolů…
Nechci říct, že třetí set být neměl, ale měli jsme šance utkání ukončit už ve dvou. Několikrát to bylo po třiceti na jejich servisu. Dvakrát museli jít přes druhé podání, dvakrát se mělo hrát, jenže mi to chcíplo.
A co třetí set?
Tam jsme naopak tahali za kratší konec. Prohrávali jsme 0:40 na mém servisu, na což jsme naštěstí zahráli výborně. Jednou jsme vytáhli na síti naprosto nesmyslný míček, ale o tom ten tenis je. Jsem rád, že se dnes přiklonilo štěstí k nám. Jednou jste šťastnější vy, jednou soupeř.
S Romainem Arneodem jste v minulosti několikrát prohrál. Neoblíbený soupeř, že?
Teď jsem to zrovna říkal v šatně Peťovi Nouzovi. Každý hráč má někoho oblíbeného a někoho méně. Nechci říkat, že mi nesedí, ale ve své hře to hulí hlava nehlava. Returnuje bomby a buď to padá, nebo ne. Je malý, a přesto mu první servis neskutečně lítá. Má takovou variaci – první podání rána, to druhé trochu pomalejší žblabuňka. Jsem rád, že jsem Arneoda porazil zrovna tady na grandslamu. Lepší než někde na dvěstěpadesátce v Estorilu.
Arthur Cazaux porazil v prvním kole Sebastiána Báeze. Co jste od něho očekávali?
Věděli jsme, že bude solidně servírovat i returnovat. Na síti se trochu hledal, ale my jsme neměli moc šancí ho tam nachytat. Obecně kombinace singlista–deblista je jiná než čistě singlista–singlista nebo deblista–deblista.
Všimli jsme si, že stále na sobě máte oblečení ze spolupráce s Arielem Beharem, které navrhovala jeho manželka…
Tu smlouvu mám dál, prodloužil jsem na rok 2025. Naše cesty se s Arielem rozešli po loňském Wimbledonu, ale jen ty hráčské. Smluvně s jeho ženou pokračuji i v téhle sezoně.
Lala went with one big koala this year instead of the multi rows of smaller koalas last year.
— 🎾Tennis Pig 🐷 (@TennisPig) January 14, 2025
Pavlasek wearing it now. Behar will be wearing it also in his match since it's his wife's company that makes them #AO2025 pic.twitter.com/lD9CemI5Xn
S vaším spoluhráčem Jeanem-Julienem Rojerem jste se dali dohromady před turnajem v Šanghaji, kde jste dokráčeli až do semifinále. Jak partnerství s někdejší světovou trojkou ve čtyřhře a majitelem čtyř grandslamových trofejí vzniklo?
Oba jsme tehdy byli podobně žebříčkově postaveni, dávalo nám to tedy smysl. Před turnajem v Šanghaji jsme prohráli první kolo pětistovky v Tokiu, a to v supertiebreaku s dvojicí Behar, Galloway. Za těch čtrnáct dnů jsme nehráli špatně, sedli jsme si tréninkově i lidsky. Po semifinále v Šanghaji nám dávalo smysl se domluvit i na další rok.
Co bylo dál?
On pak hrál tři turnaje s Joem Salisburym, přičemž ve Stockholmu, Basileji i Paříži prohráli v prvním kole. Já jsem vybojoval v Paříži s Lloydem Glasspoolem finále, a tak jsem mu trochu odskočil rankingově. Minulou sezonu jsem skončil na 29. pozici, on kolem 45. místa. V ten moment nedávalo rankingově smysl, abychom pokračovali. Ale už jsme byli domluveni. A přestože jsem měl i další nabídky, naši dohodu jsem nechtěl rušit. Řekli jsme si, že spolu začneme a uvidíme, jak to půjde.
Nicméně vstup do letošní sezony vám nevyšel zrovna ideálně…
Tohle je letos náš třetí společný turnaj. V Hongkongu jsme prohráli s pozdějšími vítězi, i když jsme v supertiebreaku vedli. V Adelaide jsme prohráli s dvojicí Nys, Roger-Vasselin. Oni jsou skvělí hráči, měli jsme jedenáct brejkbolů. Takže ty zápasy nebyly takové, že bychom dostávali pytle nebo že by nám to nešlo. Samozřejmě nehrajeme tak dobře jako Šanghaji, úplně nám to nelepí. Ale stejně ty šance k vítězství v zápasech máme.
Jak cenná je pro vás dnešní výhra?
Jsem za dnešní výhru, která byla hnusná, rád. Byl to těžký zápas, ale i tohle se počítá. Třeba nás to kopne dopředu a vrátí nás to k rozpoložení, které jsme měli v Šanghaji. Každá výhra se počítá, obzvlášť na grandslamu.
Plánujete tedy s Rojerem nadále pokračovat?
On neobhájil vítězství v Brisbane, takže spadl do šesté desítky světového žebříčku. Naše cesty se teď na nějakou dobu rozdělí, abych mohl hrát velké turnaje. Rojer mi to sám navrhl, je to zkušený chlap a moc jsem to ocenil. Doufám, že v Melbourne budeme co nejdéle. Pak se rozdělíme až někdy do Indian Wells, nebo do Miami. Potom uvidíme, v jaké pozici budu já, v jaké pozici bude on. A budeme řešit, jestli budeme od dubna pokračovat spolu, nebo zůstaneme rozděleni.
V dalším kole na vás čeká španělská dvojice Pedro Martínez, Jaume Munar. Co o nich víte?
Nějaké kvality mít musí, porazili v úvodním kole dvojici Bopanna, Barrientos. Jsou to oba skvělí singlisté. Munar prohrál v pěti setech s Ruudem, Martínezovi skrečoval Darderi. S Pedrem se známe už z dob, kdy jsem hrál singla. A debla hrál skvěle, takže ho určitě umí. Navíc hrál pár let zpátky v Davis Cupu s Granollersem, není to tedy žádný deblový benjamínek. Samozřejmě je los na druhé kolo přijatelný, nemáme nasazený tým, ale pořád jsou to skvělí hráči. Myslím, že to bude vyrovnané.
Australian Open, Melbourne (AUS, 96 500 000 AU$, tvrdý povrch)
1. kolo čtyřhry mužů
PAVLÁSEK, Rojer (NED) – Arneodo (MON), Cazaux (FRA) 6:3, 6:7(4), 6:4