Halepová žádala Hráčskou radu WTA o pomoc s obnovením žebříčku. Ta ji odmítla
Rumunská tenistka Simona Halepová se svěřila, že jí bylo odmítnuto obnovení jejího žebříčku z období, kdy mohla hrát, ale kvůli původní suspendaci nesměla. Rumunka údajně požádala o pomoc i Hráčskou radu WTA, která jí ale žádost zamítla, stejně jako samotná Ženská tenisová asociace (WTA).
Halepová byla provizorně suspendována v říjnu 2022. Rozhodnutí o jejím osudu za užití roxadustatu se nakonec protáhlo až do září 2023, kdy byla Rumunce udělena čtyřletá suspendace.
Bývalá světová jednička se s tímto trestem nesmířila a odvolala se k Mezinárodní sportovní arbitráži. Soud dospěl k názoru, že čtyřletá suspendace je s ohledem na dokumentaci skutečně až příliš vysoká. V březnu 2024 soud snížil její trest na pouhých devět měsíců, takže se hráčka mohla s okamžitou platností vrátit na kurty.
Tou dobou figurovala až ve druhé tisícovce pořadí. Jaký žebříček tedy chtěla obnovit? Konkrétně se jednalo o 55. místo, které zaujímala v červenci 2023. Dle rozhodnutí CAS totiž její zkrácená devítiměsíční suspendace měla vypršet právě v červenci minulého roku. To, že nemohla hrát až do března 2024, ji tedy poškodilo.
Na základě dění okolo Igy Šwiatekové a Jannika Sinnera začala Halepová celou situaci o rozdílném přístupu ostře komentovat. V určitých chvílích možná až ublíženecky, což se ale na druhou stranu dá i lidsky chápat.
Hráčská rada nepomohla
Rumunku pak velmi popudilo také to, že nebylo vyhověno její žádosti o navrácení žebříčku, který měla mít v době skončené suspendace v červenci 2023.
O pomoc se obrátila na Hráčskou radu WTA, ve které jsou Viktoria Azarenková, Caroline Garcíaová, Jessica Pegulaová, Maddison Keysová, Donna Vekičová, Daria Savilleová, Gabriela Dabrowská a Aleksandra Kruničová. Tato rada v podstatě spadá pod správní radu WTA a hájí zájmy všech hráček a řeší jejich stížnosti, změny v kalendáři a další zásadní problémy.
Žádost Halepové však Hráčská rada WTA zamítla. A na to Halepová zavzpomínala v rozhovoru pro The Telegraph právě nyní, kdy se propírá „nepotrestání“ Sinnera se Šwiatekovou. „Požádala jsem o obnovení svého žebříčku, protože spoléhat se na divoké karty je komplikované.“
„Všimla jsem si, že hráčská rada WTA mi odmítla vrátit žebříček, který jsem měla loni v červenci, a že s tím nesouhlasila ani WTA. Bylo to velmi frustrující, protože si zasloužím, abych se v žebříčku vrátila na vysokou úroveň,“ dodala rozmrzele Halepová.
Žebříček nebyl obnoven ani pobodané Selešové
Na jednu stranu má nejspíš pravdu. Jelikož podle rozhodnutí soudu měla moci hrát už od loňského července, pravděpodobně by si nějakou formu chráněného žebříčku zasloužila. Obnovení rankingu je však velmi problematickou záležitostí.
A jak mnozí podotýkají, žebříček nebyl obnoven například ani Monice Selešové, která byla v roce 1993 pobodána během utkání v německém Hamburku Günterem Parchem, kvůli čemuž pak dva roky nehrála. Tou dobou přitom byla světovou jedničkou.
WTA tehdy navrhovala, aby byl Selešové žebříček zmrazen, dokud se nevrátí na kurty. Při hlasování na turnaji v Římě v roce 1993 však 16 z 18 tenistek tento návrh zamítlo. Hlasování se zdržela pouze Gabriela Sabatiniová, Němka Steffi Grafová nebyla na turnaji přítomna.
I z toho tedy plyne, že žádost Halepové o obnovení rankingu neměla reálnou šanci na úspěch.
Pro třiatřicetiletou Rumunku je však zamítnutí žádosti jen dalším z mnoha důkazů, že se její kariéru rozhodli zničit.