Mohou hrát méně exhibicí, odmítá šéf ATP kritiku tenistů za příliš našlapaný kalendář
Tenisová sezona je velmi dlouhá, v podstatě nejdelší ze všech nejvíce rozšířených sportů. Kritika za to padá i na hlavu zástupců mužského okruhu, jehož kalendář začíná už na konci prosince a kvůli finálovému turnaji Davis Cupu končí až ve druhé polovině listopadu. Na challengerech, které rovněž spadají pod ATP, se hraje dokonce do začátku prosince. Šéf ATP Andrea Gaudenzi ale kritiku odmítá jako neopodstatněnou.
Podle Gaudenziho, jenž stojí v čele ATP od roku 2020, má sice mužský okruh pro své nejlepší hráče povinné turnaje, avšak cokoliv dalšího hrát nemusí. Kritika tenistů a jejich neustálé stěžování si na náročný program jsou podle Gaudenziho zbytečné.
„Tenis není fotbal či basketbal, kde jsou hráči zaměstnanci klubu. Naši tenisté jsou svými vlastními zaměstnavateli a mohou o svém programu rozhodovat,“ upozornil Gaudenzi v rozhovoru pro L'Equipe.
Pro vysvětlení – nejlepší tenisté světa mají povinnost hrát na grandslamových turnajích a osmi turnajích Masters, případně na závěrečném Turnaji mistrů, pokud jim to zdravotní stav dovolí. Pokud na těchto turnajích startovat nebudou, může to mít dopad na jejich pořadí ve světovém žebříčku, do kterého se jim započítá nula.
Oproti tomu na turnajích ATP 500 či ATP 250 nemají povinnost startovat, jedná se o jejich volbu. Účastí na těchto turnajích si mohou ještě vylepšit svůj bodový zisk do žebříčku, když se jim započítávají tři až čtyři nejlepší výsledky z průběhu sezony. Hráči z nižších pater první světové stovky pak nemají povinné turnaje Masters a mohou body sbírat právě na nižších turnajích, aby se mezi nejlepší dostali.
Hlavními kritiky kalendáře jsou například Alexander Zverev, Daniil Medveděv či Carlos Alcaraz, tedy muži, kteří mají povinnost hrát na výše zmíněných turnajích kvůli svému postavení v žebříčku. Když na nich hrát nebudou, přijdou o body, což může mít za následek pokles v žebříčku. Podle Gaudenziho je však nikdo nenutí absolvovat 25 turnajů za sezonu.
„Ano, je tu žebříček, který je nutí hrát, ale záleží hlavně na velkých turnajích, grandslamech, Masters 1000 a ATP Finals,“ upozornil s tím, že turnaje Masters budou nyní v drtivé většině dvoutýdenní, což nabízí hráčům více odpočinku mezi zápasy. „Rozhodli jsme se posílit Masters 1000, ale v tomto novém formátu, pokud se dostanete do finále, hrajete jen o jeden zápas více než ve starém formátu.“
Hlavní problém, který Gaudenzi vidí, spočívá v tom, že se tenisté nechávají zlákat na startovné na menších turnajích, případně místo odpočinku jezdí na exhibiční turnaje a zápasy. Po skončení sezony tak učinili Holger Rune a Casper Ruud, ještě v průběhu sezony například Medveděv, Alcaraz a jiní odcestovali za miliony do Saúdské Arábie, přičemž mohli raději odpočívat. A takových příkladů by mohl Gaudenzi uvést spoustu.
„Hráči si vybírají mnoho exhibic mimo okruh. To v jiných sportech nevidíme. Zkrátit sezónu? Ano, ale pak bude nutné snížit počet turnajů ATP 250,“ zdůraznil možnost, která by se ale dotkla zejména tenistů mimo první padesátku či na hraně první světové stovky. „Hráči se také mohou rozhodnout, že budou hrát méně exhibičních akcí a budou trávit více času doma, aby si odpočinuli,“ dodal.
Oba názory mají něco do sebe a je na každém, aby si vybral, ke kterému se přikloní. Pokud tenista chce místo odpočinku hrát exhibice, nebo více menších turnajů, jedná se o jeho rozhodnutí. Že se ale tenisová sezona celkově natahuje možná až příliš, je také fakt.
Ač se i v průběhu sezony dá odpočívat, tak to velmi často znamená nabírání zápasového a tréninkového manka oproti těm, kteří raději jezdí na více turnajů a udržují se v neustálém tempu. I proto je tato problematika nakonec složitější, než se na první pohled zdá.