Laver Cup: Evropa dotáhla parádní obrat a slaví vítězství

Tým Evropy dokázal v neděli dokonat parádní obrat a v Berlíně ukořistil lavercupovou trofej po vítězství 13:11! Týmu Světa se tak nepovedlo zkompletovat hattrick a na vítězství z let 2022 a 2023 nenavázal. O rozhodující vítězství se postaral v atraktivním souboji proti Taylorovi Fritzovi Carlos Alcaraz.

Tým Evropy nevstupoval do závěrečného dne Laver Cupu v Berlíně ve vůbec výhodné pozici. Se soupeři ze zbytku světa prohrávali domácí 4:8 a věděli, že ze zbývajících čtyř zápasů musí vyhrát hned tři duely, aby se jim povedlo přerušit probíhající dominanci Týmu Světa.

A to se nakonec podařilo, přestože se vítězství rodilo hodně složitě a k vidění byly i třísetové bitvy.

Nedělní program tentokrát odstartoval už ve 12 hodin deblovým utkáním. Evropa získala důležité vítězství nad silnými Američany Benem Sheltonem a Francesem Tiafoem, které dokázal porazit španělsko-norský pár Carlos Alcaraz a Casper Ruud 6:2, 7:6(6).

V prvním nedělním singlu sice Daniil Medveděv začal o něco lépe a ukořistil první set nad Benem Sheltonem, ale obdobně jako v sobotu, tak ani tentokrát vedení neudržel. Shelton, který měl za sebou už vystoupení v deblu, se nadechl k obratu a nakonec získal pro Svět velmi důležité tři body za vítězství 6:7(6), 7:5 a 10:7.

Před druhým singlem panovaly trochu obavy, jestli může Evropa o prvenství usilovat. Na kurt totiž vyrazil Alexander Zverev, kterému se v průběhu víkendu příliš nevedlo. A zápas s Francesem Tiafoem zpočátku ukazoval, že Svět klidně svůj hattrick zkompletovat může.

Zverev ovšem dokázal zabrat a skóre z 0:1 na sety otočil. Tiafoea nakonec porazil po 156 minutách boje 6:7(5), 7:5 a 10:5.

Rozhodnout tak musel až závěrečný zápas, k němuž například v minulé sezoně vůbec nedošlo. Na kurt vyrazili Carlos Alcaraz a Taylor Fritz k souboji mezi světovou trojkou a sedmým hráčem světa.

První set patřil jednoznačně Alcarazovi, který se posléze ujal vedení i ve druhé sadě. Za stavu 4:2 si ale začal situaci komplikovat a povolil Fritzovi otočit na 4:5. Závěr však už opět patřil španělské hvězdě, která zvítězila 6:2, 7:5 a Tým Evropy mohl po dvou nezdarech konečně opět slavit zisk titulu.

Alcaraz navíc za své výkony v průběhu celého víkendu obdržel ocenění pro nejužitečnějšího hráče.

Letošní ročník Laver Cupu byl posledním pro kapitány Björna Borga a Johna McEnroea. Borga u Evropy nahradí Yannick Noah, McEnroea pak u Světa Andre Agassi. Příští rok se bude hrát v americkém San Franciscu.