Denní menu, 6.9.2023: Vondroušová na US Open končí, Macháč a Kopřiva postoupili na challengeru

Desátý hrací den hlavní soutěže US Open nabídl především zbývající čtvrtfinále dvouhry. Wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová si znovu turnajové maximum nevylepšila, americké ranařce Madison Keysové podlehla ve dvou setech. Tomáš Macháč zvládl osmifinále na challengeru ve francouzském Cassis. Vít Kopřiva pronikl do čtvrtfinále na challengeru v rakouském Tullnu. Tamtéž vypadl Dalibor Svrčina, ačkoliv měl set a brejk k dobru. Další Češi se představili v deblech, případně na okruhu ITF. Na ženském podniku ve Frýdku-Místku bylo dohráno úvodní kolo singlu.

Kopřiva vyřadil nasazenou dvojku
Vít Kopřiva (194.) si připsal na antukovém challengeru v rakouském Tullnu velmi cenný skalp. Český tenista porazil v osmifinále domácí nasazenou dvojku Jurije Rodionova (100.) dvouapůlhodinové bitvě 7:5, 2:6 a 6:4.

Kopřiva v prvním setu okamžitě zareagoval na ztrátu podání z páté hry a sadu uzavřel druhým úspěchem na returnu. Ve druhém dějství bodoval na příjmu pouze Rodionov. Nenasazený český hráč vstoupil skvěle do třetí sady, když si vypracoval vedení 5:1. Přestože Rodionov smazal oba brejky a snížil, Kopřiva už si postup utéct nenechal.

Ve čtvrtfinále ho čeká Bulhar Dimitar Kuzmanov (191.), tedy přemožitel Dalibora Svrčiny.

Macháč si zahraje čtvrtfinále
Tomáš Macháč (121.) porazil na challengeru ve francouzském Cassis dvakrát 6:4 Nicoláse Mejíu (315.) z Kolumbie a vydřel postup do čtvrtfinále. Český favorit se proti soupeři ze čtvrté stovky žebříčku na kurtu trápil. Postup slavil až po dvou hodinách a 18 minutách.

V úvodním dějství musel Macháč otáčet skóre 1:3. V tom druhém pak vybojoval za stavu 2:2 skrze maratonský devatenáctiminutový gem brejk, aby vzápětí odevzdal servis čistou hrou. Přesto měl rodák z Berouna poslední slovo. V devátém gemu uspěl znovu na příjmu a vzápětí zápas bez ztráty fiftýnu dopodával. Příštím soupeřem Macháče bude Španěl Alejandro Moro Caňas (285.).

Svrčina padl ve třech setech
Antukový challenger v rakouském Tullnu skončil pro Dalibora Svrčinu (164.) v osmifinále. Dvacetiletý Čech do něj vstoupil suverénním ziskem úvodního setu, nakonec ale s Bulharem Dimitarem Kuzmanovem (191.) prohrál za dvě a čtvrt hodiny 6:2, 4:6 a 2:6.

Svrčina rozehrál duel ziskem čtyř gemů v řadě a rychlou výhodu brejku získal i zkraje druhého dějství. Poté ale postupně začal dominovat na kurtu jeho zkušenější soupeř. Druhý set ukončil Dimitrov v desátém gemu brejkem a ve třetím vzal Svrčinovi podání ještě dvakrát.

Grandslam

US Open (muži, ženy, USA, 65 000 000 USD, tvrdý povrch)

Ivanovová (BUL), Zhiyenbayevová (GER) – KOVAČKOVÁ, SAMSONOVÁ 3:6, 1:6

Více se turnaji věnujeme v samostatném článku.

Challengery/WTA 125

NO OPEN powered by EVN, Tulln (muži, AUT, 118 000 EUR, antuka)
DALIBOR SVRČINA (164.) – Dimitar Kuzmanov (BUL, 191.) 6:2, 4:6, 2:6
VÍT KOPŘIVA (194.) – Jurij Rodionov (AUT, 100.) 7:5, 2:6, 6:4

KOLÁŘ, Rola (SLO) – JEBAVÝ, NOUZA 4:6, 7:6(6), 10:8

Cassis Open Provence by Cabesto (muži, FRA, 73 000 EUR, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (121.) – Nicolás Mejía (COL, 315.) 6:4, 6:4

Open delle Puglie, Bari (ženy, ITA, 115 000 USD, antuka)
Kawaová (POL), SISKOVÁ – Lizarazová, Pérezová Garcíaová (obě COL) 6:1, 6:1

Elle Spirit Open, Montreux (ženy, SUI, 60 000 USD, antuka)
Kozaková, Kungová (obě SUI) – BAYERLOVÁ, Vasilescuová (ROU) 4:6, 2:6

ZTK Maribor Open (muži, SLO, 25 000 USD, antuka)
Chris Rodesch (LUX, 608.) – MICHAEL VRBENSKÝ (375.) 6:7(3), 2:6
Matei Cristian Onofrei (ROU, -) – DANIEL PÁTÝ (681.) 3:6, 3:6

Lipovsek Puches (ARG), Onofrei (ROU) – Calzi (LUX), PÁTÝ 0:6, 1:6

Prestige Tennis Cup by Moneta Money Bank, Frýdek-Místek (ženy, CZE, 25 000 USD, antuka)
Pia Lovričová (SLO, 508.) – KRISTÝNA TOMAJKOVÁ (1376.) 6:1, 6:3
ADÉLA MORAVCOVÁ (-) – Zuzanna Bednarzová (POL, 1304.) 6:7(3), 3:6
ANETA KUČMOVÁ (520.) – DOMINIKA ŠALKOVÁ (356.) 6:2, 6:2
NICOL BENEŠOVÁ (-) – AMÉLIE ŠMEJKALOVÁ (1384.) 0:6, 1:6
BARBORA ZÁVIŠKOVÁ (-) – VENDULA VALDMANNOVÁ (-) 1:6, 4:6

ŠALKOVÁ, ŠTRUPLOVÁ – BENEŠOVÁ, HARAJDA 6:1, 6:1
Drugdová (SVK), TOMAJKOVÁ – HINDOVÁ, Šinikovová (BUL) 4:6, 1:6
M. Kolbová, N. Kolbová (obě UKR) – HEINZOVÁ, WIRGLEROVÁ 6:3, 7:5