TOP 20 levorukých hráček! Češky jsou na vrcholu
V současné době není žádnou výjimkou, že se proti sobě postaví dvě levoruké tenistky. K podobným zápasům naopak dochází čím dál častěji, v elitní dvoustovce se totiž nachází hned dvacet takových hráček. Celému žebříčku vládnou dvě Češky – Petra Kvitová a Markéta Vondroušová. Třetí do party je Kristýna Plíšková.
1. Petra Kvitová (12. místo žebříčku dvouhry)
Aktuálně se nejvíce daří dvojnásobné wimbledonské vítězce Petře Kvitové. Někdejší druhá tenistka světa na grandslamech slavila v letech 2011 a 2014. Během kariéry získala sedmadvacet trofejí, první dobyla před více jak jedenácti lety v Hobartu.
2) Markéta Vondroušová (18. místo žebříčku dvouhry)
Také druhá nejlepší levoruká tenistka je z České republiky. Markéta Vondroušová se loni dočkala velkého úspěchu na Roland Garros, kde došla až do finále, v němž nestačila na současnou světovou jedničku Asleigh Bartyovou. Vondroušové na French Open bylo devatenáct let, stala se tak nejmladší finalistkou turnaje od roku 2007.
3) Angelique Kerberová (21. místo žebříčku dvouhry)
Jednou z nejznámějších aktivních levaček je právě dvaatřicetiletá Němka. Před třemi a půl lety se objevila na pozici světové jedničky, během kariéry dosud vybojovala tři grandslamové trofeje. Na dovršení kariérního grandslamu jí chybí úspěch na Roland Garros, kde v letech 2012 a 2018 hrála ve čtvrtfinále.
4) Bernarda Peraová (60. místo žebříčku dvouhry)
Další levoruká hráčka se nachází až za elitní padesátkou. Američanka s chorvatskými kořeny se předloni jako lucky loser probojovala do třetího kola dvouhry Australian Open. Pětadvacetiletá tenistka se v dosavadní kariéře čtyřikrát dostala do semifinále, ani jednou to však nestačilo na finálovou účast.
5) Jil Teichmannová (63. místo žebříčku dvouhry)
Dvaadvacetiletá Švýcarka se českým fanouškům výrazně představila v minulém roce, kdy na podniku J&T Banka Prague Open vybojovala titul. Ve finále přehrála Karolínu Muchovou, o kolo dříve Barboru Strýcovou. Teichmannové před turnajem náleželo 146. místo světa, za rok 2019 se tak stala třetí nejníže postavenou hráčkou, která vyhrála turnaj WTA. O čtvrt roku později šokovala Palermo, v boji o titul neztratila set s Kiki Bertensovou.
6) Kristýna Plíšková (69. místo žebříčku dvouhry)
Třetí a poslední levorukou Češkou v TOP 200 je Kristýna Plíšková. Někdejší pětatřicátá hráčka světa si momentálně lépe počíná ve čtyřhře, ve které se ocitá na čtyřiapadesátém místě. Vítězka Taškentu 2016 zahájila letošní sezónu semifinálovou účastí v Šen-čenu, mimo jiné porazila světovou jedenáctku Arynu Sabalenkovou dvakrát 6:4.
7) Arantxa Rusová (70. místo žebříčku dvouhry)
Devětadvacetiletá Nizozemka na sebe strhla velkou pozornost během uplynulé sezóny. Ve dvouhře vyhrála celkem osmdesát zápasů, na turnajích nižších kategoriích si došla pro deset trofejí. Její nejdelší série čítala patnáct vítězných utkání v řadě. Letos uhrála semifinále v Monterrey, na Roland Garros 2012 postoupila do osmifinále.
8) Taylor Townsendová (73. místo žebříčku dvouhry)
Američanka se loni postarala o velké překvapení US Open. Z kvalifikace došla až mezi šestnáctku nejlepších, když ve druhém kole otočila zápas se Simonou Halepovou. V zápase o čtvrtfinále prohrála s pozdější vítězkou Biancou Andreescuovou. Třiadvacetiletá hráčka si tak zapsala druhý nejlepší výsledek na grandslamu, tím prvním bylo třetí kolo French Open 2014, kde debutovala na turnajích velké čtyřky.
9) Misaki Doiová (76. místo žebříčku dvouhry)
Bývalá třicátá hráčka světa se jediného triumfu dočkala před pěti lety v Lucemburku, na finále dosáhla v Kao-siung 2016 a loni v Hirošimě. Ve Wimbledonu 2016 odehrála nejlepší turnaj na grandslamu, když i zásluhou skalpu Karolíny Plíškové ve druhém kole postoupila do osmifinále.
10) Si-jü Wang (107. místo žebříčku dvouhry)
Čínský tenis hodně očekává od devatenáctileté vítězky předloňského juniorského US Open. Bývalá nejlepší juniorka světa mezi profesionálkami získala tři trofeje na turnajích nižších kategorií, na WTA v letošní sezóně postoupila do čtvrtfinále Hua Hinu a semifinále Acapulca.
11) Leylah Fernandezová (118. místo žebříčku dvouhry)
Velký tenisový talent si hýčká také Kanada. Až v září osmnáctiletá Leylah Fernandezová loni dobyla juniorské French Open, letos se již začala prosazovat mezi profesionálkami. Na začátku sezóny z kvalifikace došla ho hlavní soutěže Australian Open. Nástražné zápasy zvládla rovněž v Acapulcu, kde uhrála finále.
12) Mihaela Buzarnescuová (120. místo žebříčku dvouhry)
Zkušená Rumunka se v minulosti již objevila na dvacáté příčce či dobyla titul v San José. Jednatřicetiletou hráčku ovšem v poslední době provázejí vleklé zdravotní problémy, od září 2019 se dokonce neobjevila na kurtech.
13) Ysaline Bonaventureová (122. místo žebříčku dvouhry)
Pětadvacetiletá tenistka se dvakrát ocitla ve čtvrtfinále turnajů WTA. Poprvé se tak přihodilo v sezóně 2018 v Budapešti, o rok později dosáhla stejného výsledku v Rabaku. Loni na Australian Open a ve Wimbledonu si zahrála první grandslamové turnaje v kariéře.
14) Francesca Di Lorenzová (128. místo žebříčku dvouhry)
Mezi nejlepší dosavadní výsledky dvaadvacetiletí tenistky patří postup do druhého kola US Open v letech 2018 a 2019. V minulém ročníku si poprvé vyšlápla na hráčku TOP 30, v Torontu překvapila Petru Martičovou po sadách 6:4, 7:5. V závěru sezóny porazila také bývalou třináctou hráčku dvouhry Kirsten Flipkensovou.
15) Martina Trevisanová (151. místo žebříčku dvouhry)
Teprve loni v Charlestonu oslavila šestadvacetiletá Italka první výhru v hlavní soutěži WTA. V letošní sezóně si připsala premiérovou účast mezi nejlepšími tenistkami na grandslamu, když zvládla kvalifikaci na Australian Open. V úvodním kole ale padla s pozdější vítězkou Sofií Keninovou.
Dalšími hráčkami v elitní TOP 200 jsou Olga Danilovičová (168. místo), Varvara Lepčenková (178.), Mariam Bolkvadzeová (181.), Na-lae Chan (187.) a Sin-jün Chan (193.).